Kategoria: informacja medyczna
Przyczyna wymiotów. Obrona organizmu. Zalecenia w przyjmowaniu pokarmów i napojów.
Wymioty, to odruch obronny organizmu. W ten sposób broni się on przed zatruciem substancjami pochodzącymi z zewnątrz, a także przed nadmiernym rozciągnięciem określonego odcinka przewodu pokarmowego.
Posiłki po wymiotach powinny być jak najlżejsze, lekkostrawne, by nie podrażniać przewodu pokarmowego. Powinny być podawane w niewielkich porcjach i spożywane ze zwiększoną częstotliwością.
Bezwzględnie należy unikać potraw ciężkostrawnych, tłustych, smażonych i pieczonych oraz słodkich i gorących.
Po posiłku należy unikać wysiłku fizycznego.
Podstawowym posiłkiem powinna być niewielka ilość suchego pożywienia, takiego jak biszkopty czy sucharki. W dalszej kolejności dietę można rozszerzać o kleiki ryżowe, z kaszy manny czy jęczmiennej, a następnie można włączać lekkie produkty, takie jak chudy nabiał, mięso, delikatne przyprawy. Unikamy cukru.
Posiłek zasadniczy najlepiej gotować w wodzie lub przyrządzić na parze.
Dieta taka powinna trwać minimum 1–2 dni. Pozwoli to żołądkowi na regenerację oraz powrót do prawidłowej pracy. Owoce i warzywa najlepiej podawać obrane, bez skórki i pestek. Bardzo dobrym rozwiązaniem się wszelkiego rodzaju koktajle. Płyn czy papkowata konsystencja ułatwia pracę przewodu pokarmowego podczas trawienia.
Ciągłe usuwanie treści żołądkowej wiąże się z utratą dużych ilości wody, w efekcie czego dość szybko następuje odwodnienie organizmu.
Po ustąpieniu wymiotów najważniejsze jest wyrównanie zaburzeń elektrolitowych. Podawanie płynów zaczynamy od przyjmowania niewielkich ilości, ok. 30–60 ml stopniowo zwiększając częstotliwość i przyjmowania. Najlepiej, by były to chłodne lub zimne oraz klarowne napoje, by uniknąć podrażnienia osłabionego przewodu pokarmowego.
Bezwzględnie należy wykluczyć soki cytrusowe, które cechują się silnym działaniem drażniącym. W niektórych przypadkach dobrze działają słodkie napoje, takie jak sok jabłkowy (rozcieńczony 1:1 z wodą) czy ananasowy. W aptekach dostępne są także specjalne płyny nawadniające, szczególnie te z elektrolitami. Oprócz uzupełnienia niedoborów płynu dostarczają one właśnie elektrolitów, których utrata nastąpiła w wyniku choroby. W swym składzie zawierają głównie sód, potas oraz chlor.
Wyświetlenia: 728