Kategoria: informacja medyczna
Postępowanie po wyrwaniu zęba. Co spożywać. W jakim czasie. Jak pić. Jak jeść. Czego unikać. Rodzaj pożywienia.
Zanim zapadnie decyzja o usunięciu zęba ważne jest, aby w pełni omówić procedurę jego ekstrakcji. Lekarz udzieli szczegółowych instrukcji dotyczących postępowania po ekstrakcji zęba. Należy dokładnie trzymać się zaleceń, instrukcji i skontaktować się z gabinetem dentystycznym, jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania lub jeśli wystąpią jakiekolwiek komplikacje.
Sposób jedzenia jest tak samo ważny, jak rodzaj spożywanych pokarmów. Wskazane jest, aby żuć tylko po przeciwnej stronie ust niż leczony obszar. W pierwszym okresie należy spożywać więcej płynów niż pokarmów stałych. Choć może być kuszące użycie słomki do picia, absolutnie nie wolno tego robić. Zasysanie przez słomkę może spowodować usunięcie powstałego skrzepu krwi, krwotok i poprzez to wydłużenie całkowity czasu gojenia.
Przez co najmniej 24 godziny po ekstrakcji zęba należy spożywać wyłącznie płyny i ewentualnie miękkie pokarmy. Należy dobierać do spożycia pokarmy łatwe do żucia. Na początku niech to będą takie jak jogurt, budyń, galaretka czy lody. Jeśli wybieramy lody, niech to będzie rodzaj, który nie zawiera chrupiących lub ciągnących się składników. Należy unikać rożków lodowych z andruta.
Po pierwszym dniu można spróbować tłuczonych ziemniaków, jajecznicy, płatków owsianych, naleśników i zup na bazie bulionu bez dużych kawałków mięsa. Należy zwrócić uwagę, by potrawy były letnie, a nie gorące.
Generalnie pacjentom po ekstrakcji zęba zaleca się, by nie spożywali napojów alkoholowych przez co najmniej 24 godziny po każdym zabiegu chirurgicznym jamy ustnej. Jeśli ktoś zażywa silne leki przeciwbólowe, także należy unikać spożywania alkoholu, do czasu zaprzestania ich przyjmowania. Przez tydzień najlepiej unikać jedzenia twardych, chrupiących, ciągnących się lub kruchych potraw, takich jak frytki, orzechy i popcorn. Można również mieć trudności z prawidłowym żuciem twardych kawałków mięsa.
Wyświetlenia: 702