Kategoria: informacja medyczna
Przebieg procesów w ciele po śmierci. Aktywność ciała po śmierci. Co się dzieje z krwią, słuchem, zmarszczkami. Inne objawy.
Ludzkie zwłoki przechodzą przez szereg naturalnych procesów, zanim obrócą się w proch.
Komórki mięśniowe żyją przez kilka godzin. Komórki kości i skóry mogą pozostać przy życiu przez kilka dni. Ciało ludzkie potrzebuje około 12 godzin, aby stać się chłodne w dotyku i 24 godzin, aby ostygnąć w środku. Wczesne znamiona śmierci rozpoczynają się po trzech godzinach i trwają do 36 godzin po zgonie.
Do stężenia pośmiertnego w mięśniach szkieletowych dochodzi zwykle po około 2–3 godzinach po śmierci.
24-72 godziny po śmierci - organy wewnętrzne ulegają rozkładowi.
3-5 dni po śmierci - ciało zaczyna się wzdymać, a z ust i nosa wycieka piana zawierająca krew.
8-10 dni po śmierci - ciało zmienia barwę z zielonej na czerwoną, ponieważ krew ulega rozkładowi, a w organach w jamie brzusznej gromadzi się gaz.
Patolodzy sądowi przyjmują, że czas potrzebny bakteriom na całkowity rozkład ciała to liczba 1285 podzielona przez temperaturę otoczenia. To oznacza, że przy 10°C ciało rozłoży się w 128 i pół dnia.
Do stężenia pośmiertnego w mięśniach szkieletowych dochodzi zwykle po około 2–3 godzinach po śmierci.
W pierwszym okresie krew jest płynna i stabilna. Z upływem czasu krew gęstnieje, zaczyna się rozpad czerwonych krwinek i uwalnia się barwnik krwi, czyli hemoglobina. Zaczyna się proces krzepnięcia w pierwszej kolejności w sercu i dużych naczyniach.
Plamy opadowe są w pełni wykształcone po około 2-4 godzinach od momentu zgonu.
Badania słuchu u pacjentów opieki paliatywnej, bliskich śmierci, dostarczyło materiału, z którego może wynikać, że niektórzy mogą nadal słyszeć, choć nie reagują na bodźce. To daje przypuszczenia, że słuch jest ostatnim zmysłem, który zanika w procesie umierania.
Jeśli trumna jest zamknięta w bardzo mokrym, ciężkim, gliniastym podłożu, ciało ma tendencję do dłuższego rozkładu, ponieważ do zmarłego nie dociera powietrze. Jeśli jest to lekka, sucha ziemia, rozkład następuje szybciej. Ogólnie rzecz biorąc, rozkład ciała do postaci szkieletu trwa 10-15 lat.
Wysychanie można zaobserwować na rogówce, która ulega zmatowieniu, także na spojówce, wargach sromowych, skórze worka mosznowego oraz czerwieni wargowej. Oznaką wysychania jest również zwiotczenie gałki ocznej.
Mięśnie po śmierci spinają się naprężając tym samym skórę na twarzy. Skutkuje to tym, że zmarszczki w pewnym stopniu się wygładzają.
Po śmierci w ciele człowieka zachodzą zmiany, które mogą być niepokojące dla osób, bo się ich nie spodziewają. Są one jednak całkowicie normalne. Ciało może wypuszczać stolec z odbytu, mocz z pęcherza moczowego lub ślinę z ust. Dzieje się tak, gdy mięśnie ciała się rozluźniają.
Wydaje się to dziwne, ale z martwej kobiety wciąż może urodzić w pełni zdrowe dziecko. Przy spełnionym warunku, że w chwili zgonu kobieta była w zaawansowanej ciąży, powstałe w jamie brzusznej gazy mogą wypchnąć płód na zewnątrz, co umożliwiają pośmiertnie rozluźnione mięśnie pochwy.
Wyświetlenia: 975