Kategoria: informacja medyczna
Gdzie leży trzustka? Dlaczego trzustka boli? Objawy chorobowe i jak temu zaradzić. Rak trzustki – objawy, choroby trzustki na skórze. Leczenie chorób trzustki, profilaktyka.
Trzustka jest gruczołem pełniącym w organizmie dwie ważne funkcje. Wytwarza enzymy, ułatwiające trawienie tłuszczów i węglowodanów oraz wydziela insulinę – hormon odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Stany chorobowe trzustki powodują szereg dolegliwości. Odczuwanie bólu trzustki jest powodem do wykonania natychmiastowych badań.
Gdzie jest trzustka? Jest umiejscowiona w tylnej części jamy brzusznej, na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ma nieregularny, wydłużony kształt. Jej długość wynosi od 12 do 20 cm. Trzustka jest unerwiona włóknami, które pochodzą od splotu trzewnego. Dolegliwości bólowe mają związek z podrażnieniem zakończeń nerwowych znajdujących się w otrzewnej lub zablokowaniem pęcherzyków i kanalików trzustki sokiem trzustkowym.
Powodem bólu jest stan zapalny. Na zapalenie trzustki wpływa częste spożywanie alkoholu, który działa toksycznie na jej komórki. Inne przyczyny powodowane są niewłaściwą dietą, paleniem tytoniu, czasami długotrwałym przyjmowaniem leków, kamicą żółciową lub urazami.
Choroby trzustki objawiające się charakterystycznym bólem nadbrzusza to:
W zależności od jednostki chorobowej ból trzustki może być zróżnicowany. Dla przykładu przy zapaleniu ból trzustki ma charakter ostry, piekący, przeszywający. Często nie reaguje na działanie typowych leków przeciwbólowych. Najczęściej aby uśmierzyć cierpienie chory przyjmuje wtedy pozycję na lewym boku z podkurczonymi nogami.
Przy dolegliwościach związanych z bólem trzustki, często pojawiają się także:
Przy podrażnieniu otrzewnej, dolegliwości bólowe stają się bardziej rozlane, a powłoki brzuszne są napięte i tkliwe. W przypadku raka występuje bardzo mocne kłucie lub ucisk i nasilają się podczas leżenia na wznak.
Przy występującym bólu trzustki, należy wiedzieć, że może być on spowodowany nowotworem tego narządu. Niestety w przypadku choroby jaką jest rak trzustki ból w znacznej większości przypadków świadczy o zaawansowaniu stanu chorobowego.
Objawem raka trzustki może być żółtaczka, zakrzepica żylna, wędrujące zakrzepowe zapalenie żył, świąd skóry, ubytek masy ciała. Może pojawić się też ból brzucha promieniujący do pleców, wymioty, wzdęcia, uczucie pełności po posiłku, powiększenie wątroby, ściemnienie moczu i jasne stolce. Dolegliwości te zwykle występują jednak dopiero w zaawansowanym stadium raka trzustki. W przypadku wystąpienia tych objawów nie należy panikować, a także dokonywać samo diagnozy. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem który zleci odpowiednie badania pozwalające wykluczyć lub potwierdzić raka trzustki.
Rysunek pomocniczy może pomóc pacjentowi w diagnozie czy przyczyną dolegliwości jest problem z trzustką. Zadając sobie pytanie, gdzie boli trzustka rysunek może okazać się bardzo przydatny. Nie każdy zna dokładną budowę ciała człowieka, więc poglądowy obrazek stanowi przydatną wskazówkę.
Pacjenci często pytają, jak odróżnić ból żołądka od bólu trzustki? Te dwa objawy mogą być ze sobą mylone. Ból żołądka odczuwa się w nadbrzuszu, który ma swoje potoczne określanie jako „ból w dołku”. Jeżeli chodzi o ból trzustki również zlokalizowany jest w nadbrzuszu, ale promieniuje do pleców i ma charakter opasujący. Najczęściej pojawia się 15-30 minut po jedzeniu lub spożyciu alkoholu. Ważne jest aby wiedzieć, jak odróżnić ból trzustki od bólu brzucha aby lekarze mogli podjąć odpowiednie leczenie.
Leczenie bólu związanego z chorobami trzustki polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, a także preparatów, które zawierają enzymy trzustkowe. Dzięki temu zmniejsza się stymulacja komórek narządu. Leczenie ostrego zapalenia trzustki odbywa się w warunkach szpitalnych. Osoba chora otrzymuje leki zmniejszające ból, a także środki hamujące funkcje wydzielnicze trzustki, nieraz również antybiotyki, jeżeli doszło do rozwoju infekcji. Leczenie trzustki powinno być przeprowadzone pod nadzorem lekarza lub przynajmniej po konsultacji ze specjalistą.
Warto wiedzieć, że ból trzustki można spróbować ograniczyć poprzez zaprzestanie spożywania alkoholu oraz palenia tytoniu. Równie ważna jest również dieta chorego.
Leczenie domowe polega na zaprzestaniu spożywania alkoholu oraz wprowadzeniu odpowiedniej diety. Spożywane posiłki powinny być między innymi bogate w białko. Oczywiście najlepiej skonsultować się z lekarzem, jednak domowy sposób na ból trzustki może okazać się rozwiązaniem w przypadku gdy nie ma możliwości kontaktu ze specjalistą.
Oczyszczanie trzustki z toksyn wymaga wyeliminowania z diety produktów ciężkostrawnych. Unikać należy ostrych przypraw, a także majonezu. Definitywnie należy wyeliminować alkohol. Regeneracja trzustki jest procesem, oznacza to, że zmiany wprowadzone do diety nie mogą być krótkotrwałe. Zwykle oczyszczanie trzustki zajmuje kilka dni. Oczywiście jest to sprawa indywidualna i zależy od organizmu, jednak w większości przypadków nie trwa to dłużej niż tydzień.
Wyświetlenia: 1590