Kategoria: informacje kulturalne
Pomysł na hit dla dzieci i dorosłych. Jak rozpoznać Wallego. Rozwój serii. Książka inspiracją dla seriali i gier komputerowych. Kontrowersje.
Jest to brytyjska seria książek dla dzieci z zagadkami. Jej pomysłodawcą i twórcą jest angielski ilustrator Martin Handford. Książki tworzą serię szczegółowych dwustronicowych ilustracji. Ilustrują całe grupy osób wykonujących różne zabawne rzeczy w określonym miejscu. Zadaniem czytelnika jest znalezienie ukrytej w tłumie postaci o imieniu Wally. W publikacjach tych niemal nie ma słów, za to pomagają one ćwiczyć spostrzegawczość i wyobraźnię.
Gdzie jest Wally? Została opublikowana w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie pod tytułem Where's Waldo?
Książka zyskała wielkie powodzenie zarówno u dzici jak i dorosłych.
Wally jest ubrany w charakterystyczne sposób. Ma koszulę w czerwono-białe paski, biało-czerwoną czapkę oraz niebieskie spodnie, kapelusz z pomponem i nosi okulary. Sporym utrudnieniem jest to, że ilustracje zawierają na przykład przedmioty, które złudnie kolorystycznie przypominają ubiór Wallego.
Pierwotna publikacja książki przypada na rok 1987. Od tego czasu na całym świecie sprzedano ponad 73 miliony książek „Where's Wally?”. Seria obrazkowych książek-zagadek doczekała się wielu tłumaczeń. Została przetłumaczona na 26 języków i została opublikowana w ponad 50 krajach, co robi spore wrażenie.
Książka stała się bestsellerem.
Książki stały się inspiracją także dla dwóch programów telewizyjnych. Były to seriale animowane „Where's Wally?” z 1991 i z 2019 roku. Wyprodukowano także komiks i serię gier wideo.
Rozwój książki polega na tym, że w miarę rozwoju serii Wally staje się coraz trudniejszy do znalezienia. Ilustrator sukcesywnie zmniejsza jego rozmiar na stronie i otaczając go większą liczbą postaci.
W liczbach wygląda to następująco. W pierwszej książce Wally miał średnio 1 centymetr kwadratowy. Później zmniejszono go do 0,80 cm kwadratowego. W drugiej księdze do 0,33, a w trzeciej coś do 0,20 a 0,17 cm kwadratowego. w księgach od czwartej do siódmej już niespełna 0,031. Liczba otaczających go postaci także uległa zwiększeniu, od 225 na pierwszej stronie pierwszej książki do około 850 na pierwszej stronie ostatniej.
Ilustracje niektórych wydań książki wzbudzają też kontrowersje. Wersji „Na plaży” z powodu kobiety topless w prawym górnym rogu sceny książka została zakwestionowana w bibliotekach i szkołach. W wydaniu specjalnym kobieta jest już w stroju bikini.
W klasyfikacji American Library Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek) zajęła 87 miejsce na liście „100 najczęściej kwestionowanych książek” właśnie z powodu odsłoniętej piersi.
Podobnie było z wersją „Obozowisko”, gdzie dzieci otwierają namiot przed rozbierającym się mężczyzną.
W oryginale wydania, mężczyzna jest wyraźnie nagi, chociaż jego genitalia są zasłonięte ręką, Jednak w specjalnym wydaniu z 1997 roku ma na sobie białe majtki.
Innym przykładem tego rodzaju jest „stadion sportowy”, gdzie mężczyzna jest widziany nago, z numerem zakrywającym jego intymne części ciała. W edycji specjalnej dorysowano mu bieliznę.
Wyświetlenia: 456