Kategoria: inne
Dowiedz się czym jest informacja, co może, a co nie może być informacją. Rodzaje informacji, informacja publiczna, zwrotna. Jaka powinna być informacja.
Informacja (z łacińskiego informatio – przedstawienie, informare – kształtować) – termin interdyscyplinarny, definiowany różnie w różnych dziedzinach nauki. Co to informacja? Ogólnie informacją nazywamy dane, dzięki którym zmniejsza się stopień niewiedzy oraz które wnoszą elementy nowości do świadomości. Odbiorcą danych może być nie tylko człowiek, ale również maszyna, jednak tylko człowiek potrafi z danych wyciągnąć informację, dlatego maszyna służy tylko jako narzędzie do pozyskiwania i przekształcania danych w informację.
Zastanawiając się czym jest informacja należy wiedzieć, że informacją mogą być każde dane, które przyczynią się do zmniejszenia stopni niewiedzy odbiorcy. Wyróżnia się dwa podstawowe punkty widzenia informacji:
Przede wszystkim informacja powinna być rzetelna i dokładna, musi mieć w czymś podparcie, opisywać fakty. Musi być również wyczerpująca, informacja, która nic nie wnosi, nie zmniejsza stopnia niewiedzy, jest niepotrzebna. Aby zapobiec błędnej interpretacji, powinna również być zwięzła i kompletna, aby nie wprowadzać czytelnika w zbytnią zawiłość i nie zmuszać go do zbytniego skakania po tekście.
Wyróżniamy wiele rodzajów informacji:
Informacja publiczna (inaczej jawna) to taka informacja, którą wydaje rząd, lub sądy i inne instytucje. Jest to informacja ogólnie dostępna do użytku publicznego. Zazwyczaj są to dokumenty administracyjne, upublicznione dane osobowe, debaty publiczne i ich dokumentacje.
Informacja niejawna (inaczej niepubliczna) to taka informacja, której nieuprawnione ujawnienie spowodowałoby szkody dla właściciela, lub ujawnienie ich stawiało go w niekorzystnej sytuacji. Pewnym informacjom niejawnym nadaje się klauzulę:
Informacja zwrotna to taka informacja, która zawiera w sobie spostrzeżenia dotyczące zachowania i wypowiedzi innego użytkownika, zazwyczaj jest ona odpowiedzią na informację przekazaną użytkownikowi. Szczegółowy opis znajduje się w odrębnym artykule na stronie pod nazwą informacja zwrotna.
Wyświetlenia: 1467