Kategoria: informacja urzędy
Informacja dodatkowa do sprawozdania finansowego 2022 wzór. Informacja o COVID w sprawozdaniu finansowym, jak wypełnić sprawozdanie finansowe.
Sprawozdanie finansowe — rodzaj raportu, w którym za pomocą cyfr, tabel, wyliczeń przedstawiane są aktualne dane finansowe spółki. Dane muszą mieć pokrycie w księgach rachunkowych i innych dokumentach. Do sporządzania sprawozdań zobowiązane są wszystkie podmioty, które prowadzą pełną księgowość. Zaliczamy do nich spółki z o.o., spółki s.a., komandytowe, komandytowo-akcyjne oraz inne firmy, których przychód roczny przekracza równowartość 2 000 000 euro.
Jak wygląda sprawozdanie? Raport musi być przygotowany w języku polskim, wszystkie jednostki wyrażać w PLN oraz mieć postać elektroniczną. Sprawozdanie sporządza się na dzień bilansowy, czyli ostatni dzień roku podatkowego. W większości przypadków jest to 31 grudnia. Każde sprawozdanie składa się z:
- Bilansu
- Rachunku zysków i strat
- informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia
Informacja dodatkowa jest trzecią częścią sprawozdania finansowego. Ta część jest najbardziej czytelna dla laika. Umieszczane są tam dodatkowo informacje obrazujące stan finansów stowarzyszenia czy fundacji. Organizacje nieprowadzące działalności gospodarczej w informacji dodatkowej powinny zmieścić:
- objaśnienie stosowanych metod wyceny aktywów i pasywów oraz przyczyn ewentualnych ich zmian w stosunku do roku poprzedniego
- uzupełniające dane o aktywach i pasywach, w tym dodatkowe dane o poszczególnych pozycjach bilansu np. opis posiadanych środków trwałych z informacją o ich wartości początkowej i kwocie amortyzacji, wykaz ilości środków pieniężnych w kasie i banku, rodzajach lokat, czy też informacje o zobowiązaniach organizacji i terminach ich spłaty
- informacje o programach, projektach, typów działań ze wskazaniem na źródła ich finansowania
- opis kosztów poszczególnych programów, projektów, typów działań
- dane o tym, jak został wypracowany zysk, przeznaczany na fundusz statutowy, oraz w jaki sposób te pieniądze będą wykorzystywane
- dane dotyczące udzielonych gwarancji, poręczeń i innych zobowiązań związanych z działalnością statutową
- informacje o tendencjach zmian w przychodach i kosztach oraz składnikach majątku i źródłach ich finansowania
W 2022 r. terminy dotyczące sprawozdawczości finansowej za 2021 r. zostały wydłużone. Zmieniono je przede wszystkim ze względu na trudną do przewidzenia dynamikę i skutki trwającej pandemii COVID-19, która w dużej części jednostek może powodować problemy z terminowym wykonaniem obowiązków sprawozdawczych m.in. z powodu absencji pracowników. Wśród licznych zaleceń, Komisja nadmienia, że ocena skutków epidemii na działalność przedsiębiorstwa jest niezwykle istotna. Chodzi tutaj o wynik finansowy przedsiębiorstwa oraz ewentualnie ryzyko, jakie mogłoby wystąpić w przyszłości.
Wyświetlenia: 727