Kategoria: inne
Jak napisać opowiadanie krok po kroku? Opowiadanie twórcze na podstawie mitu oraz przypowieści. Opowiadanie odtwórcze, wstęp, rozwinięcie, zakończenie
Opowiadanie jest krótkim utworem literackim. Posiada prostą akcję oraz najczęściej jednowątkową fabułę. Opowiadanie wyróżnić można twórcze oraz odtwórcze. Warto wiedzieć, że wszystkie opowiadania składają się z podstawowych elementów. Bez nich zdecydowanie ciężko by było je napisać. Opowiadanie powinno zawierać informacje o czasie oraz miejscu wydarzeń, gdzie rozgrywa się cała fabuła. Może rozpoczynać się ono na przykład słowami „dawno dawno temu...”.
Jak napisać opowiadanie krok po kroku? W opowiadaniu obowiązkowo muszą również znajdować się informacje o elementach świata, w którym żyją bohaterowie, a także informacje o elementach dynamicznych. Dzięki nim czytelnicy mogą poznać zachowania bohaterów oraz sytuacje, w których biorą udział. Do elementów dynamicznych należą przede wszystkim dialogi, podróże oraz spotkania. Przed rozpoczęciem pisania opowiadania należy spróbować wyobrazić sobie świat bohaterów. Gdzie oni żyją, gdzie mieszkają, jak się ubierają oraz z jakich głównie korzystają przedmiotów.
Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie pisania opowiadania. Wszystkie rodzaje opowiadań powinny składać się z trzech podstawowych elementów, jakimi są wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. We wstępie autor powinien przedstawić cały świat bohaterów. Ich samych, jaką pracę wykonują oraz czym ogólnie się zajmują. W rozwinięciu należy przedstawić problemy bohaterów opowiadania oraz ich problemy. Obowiązkowo trzeba przedstawić tutaj cały przebieg historii. Warto zwrócić szczególną uwagę na emocje bohaterów, ton głosu, tempo mówienia, a także ich zachowania. Autor powinien napisać jak najwięcej szczegółów o bohaterach, aby czytelnik mógł się bardziej zagłębić oraz zrozumieć całą historię. Wszystkie opowiadania kończą się zakończeniem a inaczej podsumowaniem. Zakończenie opowiadania podsumowuje całą rozgrywaną akcję. Bardzo często zawiera ono morał czy puentę. Skłaniają one czytelnika do wyciągania różnych wniosków, a także dalszych rozmyśleń.
Wszystkie zainteresowane osoby powinny wiedzieć, że opowiadanie twórcze wynika z własnych doświadczeń autora. Może być ono efektem pracy jego wyobraźni. Istnieje możliwość wprowadzenia również narracji trzecioosobowej. Jak napisać opowiadanie twórcze? Na początku należy zastanowić się, gdzie będzie toczyła się akcja, a także kim będą występujący w nim bohaterowie. Najlepiej jest wszystko zaplanować, zamiast iść na żywioł. Koniecznie trzeba pamiętać, że opowiadanie twórcze powinno zawierać wstęp, rozwinięcie, a także zakończenie. We wstępie przedstawiane zostają postacie oraz miejsce wydarzeń. Jest to wprowadzenie czytelnika w całą akcję.
Następnym etapem jest rozwinięcie. W rozwinięciu akcja powinna się już toczyć, a także powinno zawierać ono zasadnicze wydarzenia. Przed rozpoczęciem pisania warto wszystkie wydarzenia rozpisać sobie w punktach, aby niczego nie pominąć ani nie pomieszać. Na końcu opowiadania twórczego powinno znajdować się zakończenie. Na tym etapie akcja zostaje rozwiązana, wszystkie wydarzenia się kończą. Najważniejsze jest to, aby te wydarzenia zostały powoli zakończone, a nie po prostu urwane w trakcie. Zakończenie opowiadania twórczego może być również otwarte. Polega ono na tym, że sugeruje czytelnikowi, że będzie się coś nadal działo.
Wiele osób zastanawiam się nad tym, jak napisać opowiadanie z dialogiem. Jednak nie jest to nic trudnego. Opowiadanie z dialogiem jest historią, w której pojawia się rozmowa przynajmniej dwóch bohaterów. Autor w trakcie jego pisania powinien przede wszystkim pamiętać o obowiązującej interpunkcji. Wypowiedzi narratora trzeba koniecznie oddzielić myślnikiem od słów, które wypowiadane są przez bohatera opowiadania z dialogiem. Kolejne wypowiedzi należy zapisywać od nowych linii. Czasem zdanie kończy się wypowiedzią narratora, a czasem bohatera. Warto tutaj zapoznać się z mową zależną oraz niezależną. Mowa zależna polega na wprowadzeniu czyjejś wypowiedzi w identycznej formie z wielką literą na początku zdania. Posiada ona swoje niezależne w tekście miejsce oraz wyznaczona jest cudzysłowem. Natomiast mowa zależna pojawia się, gdy czyjeś słowa są dodane do wypowiedzi i dopasowano do niej. W internecie jest wiele przykład opowiadań z dialogiem, z których warto na początku skorzystać, aby zobaczyć, jak to dokładnie wygląda w praktyce.
Opowiadanie odtwórcze przede wszystkim polega na odtwarzaniu przebiegu zdarzeń, które przedstawione zostały w czyjejś istniejącej już opowieści. Jak napisać opowiadanie odtwórcze? Na początku należy ustać czas i miejsce rozgrywanej akcji. Kolejnym krokiem jest przypomnienie sobie przez autora jakąś ciekawą opowieść. Później warto ułożyć plan wydarzeń. Następnie należy wybrać typ oraz czas narracji i sposób kreacji narratora. Najlepszy sposobem jest opowiadanie wszystkich wydarzeń w czasie przeszłym. Tempo akcji warto jest nadać poprzez czasowniki. Opowiadanie odtwórcze powinno zawierać ich dość sporo. Powinno także zawierać wiele zdań pojedynczych, a także wykrzyknienia. Opowiadaniu odtwórczemu, należy nadać odpowiedni tytuł.
Aby kreatywnie napisać powiadanie, zazwyczaj warto jest kierować się empatią. W przypadku pisania dalszych losów danego bohatera należy go zrozumieć dogłębnie, a także postawić się na jego miejscu. Bohatera w kreatywnym pisaniu opowiadania należy opisać tak, jakby autor przeżywał daną przygodę razem z nim lub obserwował go z boku. W sytuacji, gdy autor pisze opowiadanie kreatywne oparte na swoich własnych przeżyciach, powinien pisać je w taki sposób, jakby pisał to do swojego pamiętnika. Jeśli historia jest całkiem wymyślona, warto jest wyobrazić sobie mimikę, pogodę, a także zachowania. Pomoże to w stworzeniu świata wyobraźni, dzięki któremu można napisać idealne opowiadanie. Bardzo pomocne może okazać się również stworzenie tak zwanej mapy myśli.
Aby napisać opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści należy wiedzieć, że jest to forma wypowiedzi przedstawiający przygody znanych bohaterów z mitologii, a także biblii. W przypadku pisania opowiadanie twórczego na podstawie mitu lub przypowieści bardzo przydatne są ustalone słowa. Słowa rozpoczynające opowiadane na podstawie mitu mogą brzmieć między innymi “gdy nastał wieczór…”, „owego dnia..” lub „działo się to..”. Słowa, które wskazują na kolejność wydarzeń to: potem, przedtem, zaraz po tym, właśnie. Istnieją również słowa, które sygnalizują związki przyczynowo skutkowe. Są nimi: ponieważ, dlatego, też, na skutek. A więc jak napisał opowiadanie twórcze na podstawie mitu? Pierwszy krokiem, jaki powinien wykonać autor to przypomnienie sobie utworu, na którego podstawie będzie pisał on opowiadanie.
Następnie pisząc opowiadanie twórcze na podstawie mitu, warto przenieść historię we współczesne czasy lub napisać kontynuację losów bohaterów. Kolejnym krokiem jest przypomnienie cech dzieła, do którego ma nawiązywać opowiadanie. Obowiązkowo należy pamiętać, że mity przedstawiają bogów, ludzi oraz herosów. Przypowieści zawsze zawierają dużo głębszy sens. Wynika z nich przesłanka, która naucza, jak należy w życiu postępować. Na koniec należy wprowadzić elementy opisu. Powinny dotyczyć one postaci, przedmiotu, przeżyć wewnętrznych oraz krajobrazu. Trzeba także wprowadzić elementy charakterystyki, monologi, dialogi, zwroty akcji, a także określić czas oraz miejsce rozgrywającej się akcji.
Wyświetlenia: 1352