Kategoria: informacja gastronomia
Jak ugotować bób z masłem? Jak ugotować bób żeby był miękki? Lecznicze właściwości bobu. Czy można jeść bób na surowo? Kto nie powinien jeść bobu?
Bób ma bardzo dużo właściwości odżywczych oraz witamin. Jest również źródłem kwasu foliowego. Posiada on swoich zwolenników, jak i przeciwników. Istnieje wiele przepisów, które dotyczą tego, jak ugotować bób, aby smakował on nawet najbardziej wybrednej osobie.
Jak ugotować bób z masłem? Należy w tym celu przygotować dwieście pięćdziesiąt gram świeżego bobu, dwie łyżki masła, dwa lub trzy ząbki czosnku w zależności od potrzeby, świeżą natkę pietruszki, a także sól. Pierwszym krokiem jest opłukanie bobu oraz ugotowanie go na parze lub wrzucając do wrzącej wody. Bób należy gotować około piętnastu minut. W przypadku gotowania na parze ten czas może być nieco dłuższy. Jeśli bób jest całkiem świeży, to może być on gotowany tylko przez osiem minut. Kolejnym krokiem jest obranie czosnku oraz poszatkowanie go na bardzo drobno za pomocą ostrego noża. Czosnek należy posolić i po chwili rozetrzeć na miazgę. Pietruszkę również trzeba posiekać na drobno. W garnku lub na patelni należy rozgrzać masło, dodać czosnek i pozostawić na kilka sekund. Na koniec ugotowany bób wystarczy polać masłem z czosnkiem, posypać pietruszką oraz przyprawić do smaku. Po wykonaniu wszystkich czynności danie jest gotowe do podania.
Wiele osób, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia z gastronomią zastanawia się jak ugotować bób żeby był miękki. Przyrządzenie bobu na miękko nie jest skomplikowanym procesem. Najpierw należy go dokładnie umyć, umieścić w garnku oraz zalać wodą. Wody powinno być w garnku około dwa razy więcej niż bobu. Konieczne trzeba dodać do garnka pół łyżeczki cukru oraz zaczekać aż woda się zagotuje. Kiedy woda zacznie się gotować, trzeba dodać pół łyżeczki soli. Bób należy gotować na średnim ogniu pod przykryciem przez około dwadzieścia minut. Należy pamiętać, że skórka bobu musi obowiązkowo stać się pomarszczona. Ostatnim krokiem jest odcedzenie wody i gotowe.
Warto wiedzieć, że czas gotowania bobu zależy głównie od stopnia jego dojrzałości. Im jest młodszy, tym czas gotowania jest krótszy. Jak ugotować bób mrożony? W przypadku mrożonego bobu czas gotowania wynosi przeważnie dwadzieścia minut. Należy go gotować we wrzącej wodzie z dodatkiem soli. Jeżeli będzie on gotowany dłużej, ziarna bobu mogą, zamieć się w jednolitą maź. Mrożony bób może być ugotowany również na parze. W tym celu należy umieścić go w specjalnym przeznaczonym do tego garnku. Bób gotowany na parze jest zdecydowanie zdrowszy. Przed ugotowaniem, mrożony bób można przechowywać w zamrażarce przez bardzo długi czas.
Istnieje wiele argumentów na to, dlaczego warto jeść bób. Bób wykazuje wiele właściwości leczniczych. Bardzo dobrze sprawdza się przy anemii, chorobach układu krążenia, a także przy chorobie Parkinsona. Roślina, jaką jest bób, posiada bardzo dużo właściwości odżywczych. Zawiera dużą ilość białka, a także błonnika, żelaza i magnezu. Jest też bogaty w witaminy, głównie z grupy B. Wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Po bób mogą sięgać również osoby, które chcą uniknąć zakwaszenia organizmu. Obecność błonnika w tej roślinie reguluje pracę jelit, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu oraz zapewnia na długi czas uczucie sytości. Osoby, które stosują dietę odchudzającą, śmiało mogą go spożywać.
Ważną informacją jest to, że lecznice właściwości bobu są wykorzystywane również w wyrobach farmaceutycznych. W aptekach zainteresowane osoby mogą zakupić ekstrakt z bobu. Jest to suplement diety, który podnosi produkcję hormonu wzrostu. Podaje się go przede wszystkim dzieciom z niewystarczającym wzrostem, a także osobom, które mają niedobór tkanki mięśniowej. Suplement mogą spożywać także sportowcy oraz seniorzy, ponieważ usprawnia syntezę białek w komórkach, co pozwala wzmocnić ścięgna oraz kości. Zapewnia również szybszą regenerację komórek, które zostały uszkodzone.
Bardzo ważna jest odpowiedź na pytanie, które brzmi „komu nie wolno jeść bobu”? Nie jest on wskazany w szczególności dla diabetyków. Nie zaleca się jego spożywania również osobom, które cierpią na dnę moczową, ponieważ bób zawiera składniki purynowe przyczyniające się do powstawania w nerkach kamieni. Niektóre rośliny strączkowe wywołują różne reakcje również u alergików. Osoby, które cierpią na choroby układu pokarmowego, mogą spodziewać się wzdęć oraz niestrawności po spożyciu bobu.
Większość osób zastanawia się, czy można jeść bób na surowo. Jedzenie bobu na surowo jest bardzo dobrym wyborem. W czasie gotowania bobu traci on około czterdziestu procent swoich cennych właściwości. Surowy bób jest idealną alternatywą dla słonych przekąsek. Surowe nasiona bobu można też zblendować i dodać do koktajlu czy pasty przeznaczonej do smarowania pieczywa.
Wyświetlenia: 406