Kategoria: informacja medyczna
Co to jest obrzezanie. Kiedy się wykonuje. Korzyści i problemy. Następstwa po zabiegu. Czy jest konieczne.
Obrzezanie jest to chirurgiczne usunięcie napletka, czyli tkanki chroniącej żołądź członka, prącia. Praktyka była stosowana już w starożytności, wywodzi się z obrzędów religijnych. Obecnie wielu rodziców dokonuje obrzezania swoich synów z powodów religijnych czasami medycznych. Najczęściej powodem jest stulejka, załupek lub nowotwór.
Obrzezanie, wykonuje się zwykle pierwszego lub drugiego dnia po urodzeniu. Wśród ludności żydowskiej obrzezanie wykonuje się ósmego dnia. U starszych niemowląt, dzieci i mężczyzn zabieg ten jest bardziej skomplikowany i obarczony elementem ryzyka.
Istnieją dowody wykazujące, że obrzezanie może przynieść korzyści zdrowotne, takie jak:
· mniejsze ryzyko infekcji dróg moczowych,
· zmniejszone ryzyko niektórych chorób przenoszonych drogą płciową u mężczyzn,
· ochrona przed rakiem prącia i mniejsze ryzyko raka szyjki macicy u partnerek seksualnych,
· profilaktyka zapalenia żołędzi czy napletka,
· profilaktyka stulejki — niemożność cofnięcia napletka i załupka — niemożność przywrócenia napletka do pierwotnego położenia
Obrzezanie ułatwia również utrzymanie końcówki penisa w czystości.
Uwaga: Niektóre badania pokazują, że dobra higiena pomaga w zapobieganiu niektórym problemom związanym z penisem. Dotyczy to także infekcji i obrzęków, nawet jeśli penis nie jest obrzezany. Innym środkiem zaradczym jest używanie prezerwatywy podczas seksu. Pomaga to zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową i różnym innym infekcjom.
Podczas obrzezania napletek zostaje uwolniony z główki prącia, a nadmiar napletka zostaje odcięty.
Zabiegi wykonuje mohel, kompetentny Żyd religijny albo lekarz. Najczęściej dokonuje się znieczulenia penisa zastrzykiem lub specjalnym kremem. Zakłada się zacisk lub pierścień na penisa, a potem odpowiednim narzędziem usuwa napletek. Następnie nakłada się miejscowo maść z antybiotykiem lub wazelinę i owija gazą.
Starsi chłopcy i mężczyźni przed zabiegiem mają podaną narkozę.
W przypadku obrzezania noworodka zabieg trwa około 5-10 minut zaś obrzezanie dorosłych około godziny.
Obrzezanie zwykle goi się w ciągu 5-7 dni.
W przypadku niemowlęcia myje się penisa tylko mydłem i wodą, aż do całkowitego zagojenia. Delikatnie nakłada się wazelinę na obszar za każdym razem, przy zmianie pieluchy i luźno owijając bandażem z gazy. Obszar po obrzezaniu może być trochę czerwony i posiniaczony, a w pieluszce można zobaczyć trochę żółtego płynu.
Mężczyźni obrzezani jako dorośli lub starsi chłopcy powinni przez 2-3 dni zrezygnować z wykonywania codziennych czynności. Po tym czasie z reguły mogą wrócić do szkoły lub pracy. Powinni pić dużo wody i innych klarownych płynów, szczególnie w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu. Powinni również zamrażać miejscowo chory obszar kilka razy po 10 do 20 minut. Powinni nosić luźną, wygodną bieliznę i trzymać opatrunek na tym obszarze, do czasu gdy lekarz nie poleci go zdjąć.
Jeżeli lekarz przepisze antybiotyk, należy przyjąć pełną zaleconą dawkę. W razie pojawienia się mocniejszego bólu natychmiast należy skontaktować się z lekarzem.
Chłopcy nie powinni kąpać się, ani pływać przez co najmniej tydzień po zabiegu. Powinni unikać wykonywania forsownych czynności. Zrezygnować z jazdy na rowerze przez co najmniej 3 tygodnie, a biegania nawet przez 4-6 tygodni.
Dorośli mogą podejmować aktywność fizyczną stopniowo. Dobrze jest zwiększać dawkę spacerów od bardzo spokojnych, aż po te forsowne. Ze zbyt dużymi obciążeniami powinni się wstrzymać od 4 do 6 tygodni. Po tym okresie można próbować wrócić w pełni do biegania czy dźwigania ciężkich przedmiotów.
Należy natychmiast powiadomić lekarza, jeśli wystąpią:
· problemy z oddawaniem moczu,
· gorączka,
· jakiekolwiek krwawienie,
· niepokojący zapach na czubku penisa,
· pęcherze i inne.
Potrzeba stosowania obrzezania ze względów medycznych lub zdrowotnych jest wciąż przedmiotem dyskusji. Opinie są różne. W Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) stwierdzono, że korzyści zdrowotne wynikające z obrzezania noworodków płci męskiej przewyższają ryzyko, Równocześnie korzyści nie są na tyle duże, aby upowszechniać tego rodzaju zabiegi jak obrzezanie noworodków.
Zabieg może być zalecany u starszych chłopców i mężczyzn w leczeniu stulejki, załupka lub nowotworu.
Każdy powinien indywidualnie konsultować z lekarzem potrzebę zabiegu. Porozmawiać o korzyściach i zagrożeniach związanych z zabiegiem przed podjęciem decyzji o obrzezaniu dziecka płci męskiej. Inne czynniki, takie jak kultura, religia czy osobiste poglądy, również mają wpływ na decyzję ludzi.
Jak każda procedura chirurgiczna, tak i ta niesie ze sobą ryzyko, ale jest ono stosunkowo niskie. Problemy związane z obrzezaniem obejmują:
· ból,
· ryzyko krwawienia i infekcji w miejscu obrzezania,
· miejscowe podrażnienie żołędzia,
· ryzyko urazu penisa.
Wyświetlenia: 422