informacja.info.pl

Informacja bankowa

Informacja operatorzy

Informacja producenci

Informacja urzędy

Informacja usługi

Transport informacja

Informacja medyczna

Informacja handlowa

Informacja media

Informacja gastronomia

Informacja turystyczna

Pozostałe
Polska w NATO

Polska w NATO


Kategoria: inne

Polska jest członkiem najpotężniejszego sojuszu na świecie, jakim jest NATO. Które państwa mają sojusz z Polską? Członkostwo Polski w NATO.

Co to jest NATO i kiedy powstało?

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (ang. North Atlantic Treaty Organization – NATO), potocznie zwanym Sojuszem Północnoatlantyckim, powstała w 1949 r. na mocy podpisanego w Waszyngtonie przez 12 państw Traktatu Północnoatlantyckiego.

Dlaczego doszło do powstania NATO?

Głównym celem istnienia NATO w chwili utworzenia była obrona militarna przed atakiem ze strony ZSRR i jego państw satelickich, które od 1955 stworzyły strukturę militarną pod nazwą Układ Warszawski.

Kto i kiedy wprowadził Polskę do NATO?

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, działając na podstawie ustawowego upoważnienia, złożył 26 lutego 1999 roku podpis pod aktem przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego.

Które państwa mają sojusz z Polską?

Posiadanie sojuszy z innymi państwami jest kluczowe nie tylko na wypadek wybuchu wojny, ale również w przypadku wystąpienia niespodziewanych katastrof. Ile Polska ma sojuszy? W związku z członkostwem RP w NATO Polska ma sojusz z wszystkim krajami członkowskimi.

Najważniejsze korzyści z członkostwa w NATO:

1. Wzrost bezpieczeństwa i znaczenia Polski

Członkostwo Polski w najpotężniejszym sojuszu wojskowym na świecie dało Polsce gwarancje bezpieczeństwa na mocy  art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Doprowadziło do wzrostu pozycji i znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Konieczność dostosowania do standardów NATO spowodował, iż nasze Siły Zbrojne osiągnęły wysoki poziom zdolności do współdziałania z innymi wojskami sojuszniczymi. Nasz wkład i zaangażowanie w prowadzenie działań NATO sprawiły, że staliśmy się wiarygodnym partnerem, zarówno dla sojuszników, jak i państw trzecich. Udział polskich żołnierzy w misjach oraz ćwiczeniach i szkoleniach z żołnierzami z innych państw Sojuszu jest tego najlepszym przykładem.

2. Transformacja Sił Zbrojnych RP

Przystąpienie Polski do NATO spowodowało konieczność dostosowania Sił Zbrojnych RP do standardów NATO. Znacząco przyśpieszyło to proces ich transformacji. Wprowadzono cywilną kontrolę nad armią. Przeprowadzono reformy struktury organizacyjnej i modernizacji technicznej.

Państwa członkowskie NATO:

Albania, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Kanada, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Niedawno aplikację złożyły: Finlandia i Norwegia.

Starania Ukrainy o przystąpienie do Sojuszu są dyplomatycznie i militarnie torpedowane przez Rosję i Białoruś.


Wyświetlenia: 485

    Top inne

  1. z kim z czym
  2. Informacja o śmierci i pogrzebie
  3. Po co kobiecie czoło
  4. Co to jest informacja
  5. Co najbardziej zaboli faceta po rozstaniu
  6. Z kim Polska ma sojusz
  7. informacja BIOZ
  8. Informacja o przechowywaniu dokumentacji pracowniczej
  9. Informacja synonim
  10. Po co czy poco?
  11. Co ćpać po odwyku
  12. Co jest po śmierci
  13. Informacja o numerze telefonu
  14. Informacja PPK
  15. Skim, zkim czy z kim



informacja.info.pl


Regulamin
Polityka prywatności
Kontakt

263
Danych w bazie


59557
Poinformowanych użytkowników


89011
Wyświetleń strony

2022 Copyright © informacja.info.pl