Kategoria: informacja bankowa
Skąd pochodzi ryż. Gotowanie w torebkach. Gotowanie na sypko. Do sushi. Na mleku. Gotowanie "na oko". Ryż smażony.
Ryż, to jednoroczna roślina zbożowa z rodziny wiechlinowatych. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Zajmuje drugie, po kukurydzy miejsce w światowej produkcji zbóż.
Ryż w polskiej kuchni zadomowił się jako alternatywa dla ziemniaków. Ryż jest głównym składnikiem oraz dodatkiem w wielu polskich przepisach kulinarnych.
Najbardziej popularnym ryżem w sklepach jest właśnie ten w torebkach, pakowany najczęściej po 100 gramów. Stał się popularny, ponieważ bardzo łatwo go przygotować, a szybki posiłek, to atut doceniany w wielu domach.
Gotowy przepis jest wydrukowany na każdym tekturowym opakowaniu. Wystarczy zanurzyć woreczek w gotującej się wodzie z niewielkim dodatkiem soli. Woreczek powinien być całkowicie zanurzony. Przyjmuje się 1 worek na 1 litr wody. Dobrze jest gotować ryż pod przykryciem. Czas przygotowania wynosi od 12 do 20 minut w zależności od rodzaju ryżu. Następnie ostrożnie wyjmujemy woreczek i rozcinamy uważając by się nie poparzyć.
Gotowanie ryżu na sypko sprawia o więcej problemów od tego w torebkach. Ryż można przyrządzić na wiele sposobów. W zależności od przepisu na potrawę, powinniśmy po ugotowaniu otrzymać ryż sypki lub kleisty, miękki lub twardszy.
Na wstępie ryż należy dokładnie opłukać pod bieżącą zimną wodą. Pomaga to w wypłukaniu skrobi, które powodują sklejanie ziaren. Płuczemy do uzyskania w miarę czystej wody.
Potem należy wlać wodę do garnka, dodać szczyptę soli i zagotować.
Proporcje ryżu i wody, są kluczowym elementem gotowania.
Bardziej zwartą konsystencję otrzymujemy, gotując jedną szklankę w dwóch szklankach wody. Jeżeli chcemy otrzymać ryż bardziej sypki, wystarczy 1,5 szklanki wody na szklankę ryżu.
Przepłukany ryż wsypujemy do gotującej się wody, od czasu do czasu mieszamy, by nie przywarł do garnka. Gdy ryż zacznie się gotować, zmniejszamy płomień gazu. Przykrycie garnka spowoduje lepsze wchłanianie wody.
Przybliżony czas gotowania wynosi od 12 do 15 minut. Po zdjęciu garnka z ognia warto nakryć go ściereczką na jakiś czas.
Gotowanie ryżu do sushi nie jest skomplikowane. Taki jak przy tradycyjnym gotowaniu w pierwszej kolejności należy przepłukać ryż. Zalewamy ryż w misce zimną wodą, mieszamy i odlewamy wodę, powtarzając tę czynność kilkakrotnie, aż woda będzie klarowna. Można też wypłukać ryż pod bieżącą zimną wodą, aż stanie się przezroczysta. Trwa to kilka minut.
Wsypujemy 1 szklankę przepłukanego ryżu do 1 i ¼ szklanki zimnej wody i moczymy przez 30-60 minut. Po namoczeniu doprowadzamy wodę do wrzenia, a gdy się zagotuje, trzymamy ryż na gazie pod przykryciem przez 15 minut. Po ugotowaniu, zostawiamy go pod przykryciem 10 minut, przekładamy do innego naczynia i studzimy. Gdy ryż stanie się zimny, dodajemy do niego zaprawę octową.
Skład zaprawy: podgrzana 1 łyżka octu ryżowego, 1 łyżka białego cukru oraz 1 łyżeczka soli.
Gotowanie ryżu na mleku jest bardzo proste. Gotujemy według proporcji – na jedną szklankę ryżu przypada litr mleka.
Zagotowujemy mleko, nie doprowadzając do mocnego wrzenia, wsypujemy ryż i gotujemy na małym ogniu. Pamiętamy o mieszaniu, aby ryż się nie przypalił. Gdy ryż pochłonie całe mleko, zdejmujemy z kuchenki.
Możemy ryż ugotować bez odmierzania ilości ryżu i wody.
Jak to robimy? Po wypłukaniu ryżu, jak powyżej, wsypujemy go do garnka i zalewamy wodą, 1 cm ponad powierzchnię ryżu. Gotujemy, mieszając do czasu pochłonięcia wody przez ziarna. Gdyby się tak wydarzyło, że ryż będzie zbyt twardy, dolewamy wodę i kontynuujemy gotowanie, aż do uzyskania zadowalającej konsystencji.
Wypłukany i odsączony ryż wrzucamy na rozgrzaną oliwę. Dodajemy przyprawy i smażymy. By ryż nie zbrązowiał, bez przerwy go mieszamy. Po około 5 minutach do zasmażanego ryżu dolewamy wodę i dusimy pod przykryciem przez 20 minut.
Wyświetlenia: 574