Kategoria: informacja urzędy
Centralna informacja ksiąg wieczystych definicja. Centralna informacja ksiąg wieczystych wydaje na wniosek odpisy. Dowiedz się o księgach wieczystych.
Księgi wieczyste — dokument opisujący stan prawny pojedynczej nieruchomości. Można w niej znaleźć dane dotyczące właściciela, adresu, powierzchni, przeznaczenia oraz hipotek nieruchomości. Księga wieczysta dzieli się na cztery działy, z których każdy odpowiada konkretnemu rodzajowi informacji. Warto zapoznać się z zawartością każdego z działów, aby poszukiwanie danych było proste i szybkie.
Dział I Ksiąg Wieczystych: informacje o nieruchomości
W tym dziale można znaleźć dane, które umożliwiają dokładne oznaczenie nieruchomości, takie jak adres, powierzchnia, liczba kondygnacji, pomieszczeń itd. Oprócz informacji materialnych można się dowiedzieć jakie prawa przysługują właścicielowi nieruchomości.
Dział II Ksiąg Wieczystych: informacje o właścicielu lub użytkowniku
W tym dziale można uzyskać informacje o właścicielu lub wieczystym użytkowniku nieruchomości. W przypadku większej liczby właścicieli znajdują się dane o wielkości ich udziałów.
Dział III Ksiąg Wieczystych: informacje o prawach i roszczeniach dotyczących nieruchomości
Ten dział mówi o obciążeniach nieruchomości, takich jak służebności gruntowe, prawa firm przesyłowych. Jest to kluczowy dział dla nabywców.
Dział IV Ksiąg Wieczystych: informacje o hipotekach
Tutaj mieszczą się wszelkie wpisy dotyczące hipotek, czyli ewentualnego obciążenia nieruchomości. Jest to również kluczowy dział dla osób, które planują zakup danej nieruchomości.
Każda księga wieczysta udostępniona jest w dwóch formach: papierowej i elektronicznej. Aby skorzystać z pierwszej, należy udać się do sądu rejonowego, w którego okręgu znajduje się pożądana nieruchomość. Zakładaniem i prowadzeniem ksiąg wieczystych zajmuje się wydział ksiąg wieczystych działający w przy każdym sądzie rejonowym. Aby przejrzeć księgi i otrzymać odpis nie trzeba mieć żadnych uprawnień. Aby wybrać drugą opcję, wystarczy wejść na stronę Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych i wpisać numer księgi.
Instytucją ksiąg wieczystych rządzi kilka zasad:
- jawność formalna — każdy może w obecności pracownika sądu zapoznać się z treścią księgi wieczystej, w związku z czym nie można się zasłaniać nieznajomością wpisów w księdze wieczystej, jednak akta księgi może przeglądać tylko osoba mająca interes prawny oraz notariusz
- domniemanie zgodności ze stanem prawnym — domniemywa się, że stan prawny ujawniony w księdze wieczystej jest zgodny z rzeczywistością. Niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym może być usunięta jedynie w drodze odpowiedniego postępowania cywilnego
- pierwszeństwo praw wpisanych — ograniczone prawa rzeczowe wpisane do księgi wieczystej mają pierwszeństwo przed takimi prawami niewpisanymi do księgi
- rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych — w razie niezgodności treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według księgi wieczystej nabył własność lub inne prawo rzeczowe
Aby ubiegać się o odpis zupełny księgi wieczystej, odpis zwykły księgi wieczystej, lub wyciąg z księgi wieczystej, należy wejść na stronę Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych i wejść w zakładkę Składanie wniosku. W zależności od wybranej opcji będzie wymagana opłata za odpis lub wyciąg.
Adres: ul. Czerniakowska 100, 00-454 Warszawa
Telefon: 22 39 76 515, 39 76 517, fax 22 3976460
Kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15 do 16:15
Otwarte: Pon. 8:00-17:45 Wt.-Pt. 8:15-15:45
Adres e-mail: [email protected]
Otwarte: Pon-Pt.: 7:30 – 19:30 Sob.: 9:00 – 17:00
Adres e-mail: [email protected]
Telefon: (71) 748-96-00 należy wybrać 8
Wyświetlenia: 1175