Kategoria: informacja urzędy
Procedury przed kontrolą. Zasady kontroli. Wyjątki w procedurach. Fałszywe zawiadomienia.
Urząd skarbowy o zamiarze przeprowadzenia kontroli podatkowej ma obowiązek zawiadomić podatnika z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
Urząd skarbowy robi to poprzez doręczane zawiadomienia na formularzu ZAW-K.
Określa się w nim m.in.:
- zakres kontroli,
- rodzaj sprawdzanego podatku,
- okres objęty weryfikacją.
Urząd skarbowy nie ma obowiązku precyzować dokładnej daty rozpoczęcia kontroli podatkowej w wysłanym zawiadomieniu.
Kontrola podatkowa powinna zacząć się po upływie 7 dni od wysłania zawiadomienia i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Kontrolerzy decydują o momencie rozpoczęcia kontroli we wskazanym przedziale czasowym.
Dopuszczalne jest przystąpienie do kontroli podatkowej przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Wymaga to jednak pisemnej albo ustnej zgody lub wniosku podatnika.
Przekazanie podatnikowi zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej nie obliguje urzędu skarbowego do jej przeprowadzenia. Kontrola podatkowa, która nie zostanie wszczęta w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, może być podjęta w późniejszym czasie, ale pod warunkiem dokonania ponownego zawiadomienia.
Urząd skarbowy nie zawsze uprzedza o zamiarze weryfikacji rozliczeń podatkowych.
Wyjątki przewidują art. 282c Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) i art. 79 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2168 ze zm.).
Zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej nie dokonuje się m.in. wtedy, gdy:
- kontrola dotyczy zasadności zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT,
- ma charakter doraźny i odnosi się do ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej,
- jej przeprowadzenie jest niezbędne dla przeciwdziałania przestępstwu skarbowemu czy wykroczeniu skarbowemu lub zabezpieczenia dowodów ich popełnienia.
Źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej – Ministerstwo Finansów
Bardzo często podatnicy otrzymują fałszywe zawiadomienia z wiadomościami e-mail, informującymi o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej oraz wysokości zaległości, którą należy wpłacić na wskazane w ww. wiadomości konto.
Otwieranie takich załączników do wiadomości lub wysyłanie odpowiedzi, jest niebezpieczne. Należy pamiętać, że tego typu informacje mogą być zawirusowane i często powodują zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem. Innym zagrożeniem jest możliwość przechwycenia i przekazania danych podatnika nieuprawnionym osobom.
Urzędy skarbowe nie są autorami takich wiadomości i nie informują drogą mailową o decyzji wszczęcia kontroli.
Korespondencja mailowa kierowana przez urzędy skarbowe wysyłana jest wyłącznie z adresów o domenie „gov.pl”.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Temat: INFORMACJA О ZAMIARZE WSZCZĘCIA KONTROLI SKARBOWEJ
Nadawca: Urząd Skarbowy <[email protected]>
Data: 24-02-2019, 22:59
Adresat: …………………………………………………………………………………………………………………….
Urząd Skarbowy - odczytać zawiadomienie о zamiarze zainicjować kontroli w dniu 18.04.2019r. Wobec braku możliwości ustawienia kontaktu telefonicznego w dniach 4-7.04.2019r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 6.04.2019r. w celu ustalenia terminu wszczęcia kontroli. Urząd Skarbowy wyznacza termin zainicjować kontroli na 29.04.2019r. о godz. 9.00.
Jednoczesnie Urzqd Skarbowy informuje, ze zgodnie z art. 92a ustawy z dnia 13 pazdziernika 1998r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz.74 z p6zn. zm.) w zwiqzku art. 80 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 г. о swobodzie dziatalnosci gospodarczej (Dz. U. z 2007 r.. Nr 155, poz. 1095 z pozn. zm.) czynnosci kontrolnych dokonuje si$ w obecnosci kontrolowanego lub osoby przez niego upowaznionej. Oznacza to ze w wyzej wymienionym terminie jest Pani/Pan zobowiązana do obecnosci w siedzibie swojej Firmy i wspofpracy z inspektorem kontroli. Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 3 ustawy о swobodzie dziatalnosci gospodarczej jest Pani/Pan zobowiązuje do pisemnego wskazania osoby upowaznionej do reprezentowania Pani/Pana w trakcie kontroli, w szczegolnosci w czasie Pani/Pana nieobecnosci.
Jest Pani/Pan zobowiązania do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentow zwiqzanych z prowadzone przez Pani/Pana Firm wymienionych w załączniku(dokumenty.rar).
Nieobecnosc Pani/Pana moze zostac uznana za stan wyczerpuje znamiona wykroczenia okreslonego w art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 pazdziernika 1998 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz. 74 z pozn. zm.).
INSPEKTOR KONTROLI
Urząd Skarbowy
mgr Marian Jakubowski"
----------------------------------------------------------------------------------------------
Źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej – Ministerstwo Finansów
Wyświetlenia: 509