Kategoria: informacja urzędy
PFR informacja na stronie internetowej wzór. Dowiedz się aktualnych informacji o Polskim Funduszu Rozwoju. Kto i na co może wydać pieniądze otrzymane z PFR.
PFR (Polski Fundusz Rozwoju) — grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju. Ich priorytetem są: inwestycje infrastrukturalne, innowacje, rozwój przedsiębiorczości, eksport i ekspansja zagraniczna polskich przedsiębiorstw, wsparcie samorządów, realizacja programu Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz obsługa inwestycji zagranicznych. PFR zapewnia skuteczną koordynację programów rozwojowych na bazie jednolitej strategii i zintegrowanych kanałów kontaktu z przedsiębiorcami, samorządami i klientami indywidualnymi.
Tarcza ochronna PFR czy subwencja to terminy, niemalże tak często spotykane jak sam COVID-19 Jak wiadomo Polski Fundusz Rozwoju uruchomił ten program, który ma za zadanie wspomóc w ciężkim czasie polskie przedsiębiorstwa. Jest to program wsparcia o wartości szacowanej na ok. 100 mld złotych, skierowany do małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw. Jego założeniem jest ochrona rynku pracy oraz zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie zakłóceń w gospodarce spowodowanych epidemią COVID-19. Zgodnie z regulaminem podanym przez PFR środki pozyskane z subwencji mogą zostać wykorzystane wyłącznie na poniższe cele:
- wynagrodzenia pracowników
- koszty zakupu towarów i materiałów, usług obcych wykorzystywanych do operacyjnej działalności
- koszty obsługi finansowania zewnętrznego
- zobowiązania o charakterze publicznoprawnym w tym podatki, opłaty i składki ZUS
- koszty najmu i utrzymania nieruchomości wykorzystywanych do działalności
- zakup środków trwałych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej
- spłatę zaciągniętego kredytu, z zastrzeżeniem, że na ten cel można spożytkować maksymalnie 25% przyznanej subwencji
Przyznane środki z dotacji nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej (chyba że egzekwowany dług powstaje w wyniku naruszenia zasad, na jakich przedsiębiorca uzyskał takie wsparcie). Po zaksięgowaniu kwoty dotacji na koncie bankowym nie można jej zajmować na podstawie orzeczenia sądowego lub egzekucyjnego.
Ministerstwo Finansów potwierdziło, że otrzymaną subwencję należy traktować jako pożyczkę, gdyż ta może podlegać zwrotowi. Jednak przy założeniu, że wymogi jej udzielenia zostały spełnione, może po upływie roku zostać częściowo umorzona (do 75% w przypadku mikro przedsiębiorców). Tym samym nie ma przeciwwskazań, aby wszystkie wydatki, które zostaną sfinansowane w ramach pożyczki z PFR, ująć po stronie kosztów uzyskania przychodów w KPiR na zasadach ogólnych. Koszty muszą spełniać pewne ustawowe uwarunkowania, a mianowicie:
- muszą być poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia, lub zachowania źródła przychodów
- nie mogą to być koszty, które znajdują się w art. 23 ustawy o PIT
- muszą być w sposób właściwy udokumentowane
- musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą
Zwykle subwencja PFR jest interpretowana jako dotacja kredytu, która po spełnieniu określonych warunków po 12 miesiącach może ostatecznie zostać umorzona do 75% wartości. Część umorzenia dotacji stanowi dochód przedsiębiorcy PIT do opodatkowania według obowiązujących dziś przepisów. Realizacja wypłaty zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych w 2021 r. będzie analizowana przez Ministerstwo Finansów w porozumieniu z PFR. Umorzona część dotacji w PFR, jeśli nie jest zwolniona z podatku, musi być wykazana w kolumnie 8 „Pozostałe dochody” KPiR.
PFR będzie szczególnie zwracał uwagę na:
- kontrolę oświadczeń ze stanem dokumentów złożonych w ZUS oraz Urzędach Skarbowych
- czy przedsiębiorca przyznane środki wydatkuje zgodnie z założeniem
- czy przedsiębiorca właściwie określił swój status np. czy nie złożył oświadczenia o byciu małym przedsiębiorcą, aby dostać wyższą subwencję
- czy obliczony spadek obrotów nie został sztucznie zawyżony, aby wykazać wymagane przez regulamin wartości
- Czy przedsiębiorca należycie uwzględnił w danych podmioty powiązane oraz partnerskie
PFR ma dostęp do wielu baz. Ponadto, teraz gdy działa Centralny Rejestr Beneficjentów, w łatwy sposób można sprawdzić, czy dany beneficjent rzeczywiście podał w swoim oświadczeniu prawdziwe dane. Warto pamiętać, że PFR może wypowiedzieć umowę o dotację natychmiast, jeśli stwierdzi nieprawidłowości w sposobie wypłacania otrzymanej dotacji. Oznacza to, że zwrot pełnej kwoty dotacji nastąpi w ciągu 14 dni roboczych od złożenia umowy.
Wyświetlenia: 596