Kategoria: informacja urzędy
Jak sprawdzić czy PIT został rozliczony przez urząd skarbowy? Jak sprawdzić status PIT? Dlaczego warto sprawdzić swój PIT? Jak sprawdzić PIT?
Rozliczenie deklaracji podatkowej w czasach, gdzie może zrealizować to przez internet stało się bardzo łatwe. Warto wiedzieć, że Krajowa Administracja Skarbowa pozostawia płatnikom do weryfikacji wypełnione deklaracje, które są automatycznie zatwierdzane w przypadku braku jakiejkolwiek reakcji. Wiele osób chce wiedzieć, jak sprawdzić czy PIT został rozliczony przez urząd skarbowy.
Aby to zrealizować, należy zalogować się na portal podatkowy Ministerstwa Finansów. Kolejnym krokiem jest wybranie opcji „PIT”, która znajduje się w lewym górnym rogu. Następnie należy wybrać odpowiedni formularz oraz wpisać wszystkie wymagane dane.
Interesanci zastanawiają się również jak sprawdzić PIT za pomocą Profilu Zaufanego. Korzystając z niego można załatwić wiele spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Należy pamiętać, że strona internetowa służąca do sprawdzania PIT-u to portal podatkowy Ministerstwa Finansów. Użytkownicy po dokonaniu logowania do systemu Twój e-pit w zakładce „złożone dokumenty” mają dostęp do wypełnionej deklaracji PIT-37 oraz PIT-38. Znajdują się tam wszystkie szczegóły, do których należy między innymi data rozliczenia, nadpłaty, status, a także inne ważne informacje. W przypadku osób, które nie posiadają Profilu Zaufanego proces logowania staje się nieco dłuższy.
Osoby, które złożyły deklaracje w sposób tradycyjny, czyli w wersji papierowej chcą dowiedzieć się jak sprawdzić status PIT i czy w ogóle można to zrealizować. Składanie deklaracji podatkowej w formie elektronicznej nie jest obowiązkowe. Formularz PIT złożony w wersji online ma taką samą moc jak ten przekazany w papierowej wersji. Status formularza PIT, który został złożony tradycyjnie również można sprawdzić w systemie elektronicznym.
Ciekawą informacją jest to, dlaczego warto sprawdzić swój PIT. Swój PIT należy sprawdzić, ponieważ podatnik, który nie skontroluje oraz nie zaakceptuje deklaracji traci możliwość sprawdzenia jej poprawności, oraz błędów obliczeniowych. Traci również możliwość kontroli, a także informacji ile należy zapłacić podatku. Nie ma też możliwości ustalenia ostatecznej wartości ulg podatkowych, wyboru organizacji pożytku publicznego, a także możliwość uzyskania zwrotu w terminie 45 dni od daty akceptacji treści deklaracji.
Wyświetlenia: 423