Kategoria: informacja medyczna
Operacja kręgosłupa. Diskektomia i laminektomia. Czas regeneracji. Powrót do pracy. Zasada postępowania. Ustrzegamy się błędów. Rehabilitacja.
Liczba osób cierpiących na przewlekły ból pleców rośnie z roku na rok. Pacjenci, szukając ulgi, coraz częściej poddają się zabiegom operacyjnym kręgosłupa. Diskektomia lędźwiowa i laminektomia są jednymi z najczęściej wykonywanych procedur w chirurgii kręgosłupa.
Dyskektomia - polega na chirurgicznym usunięciu nieprawidłowego materiału dysku, który naciska na korzeń nerwowy lub rdzeń kręgowy. Procedura polega na usunięciu części krążka międzykręgowego, który powoduje ból, osłabienie lub drętwienie poprzez obciążenie rdzenia kręgowego lub promieniowanie nerwów.
Laminektomia – rodzaj operacji neurochirurgicznej, polegająca na usunięciu wyrostków kolczystych i łuków kręgów wraz z więzadłem żółtym, które przebiega między łukami kręgów. Operacja jest wykonywana w przypadkach zwężania kanału kręgowego, na przykład w przebiegu dyskopatii.
Czas powrotu do zdrowia po operacji kręgosłupa różni się w zależności od zabiegu. Rekonwalescencja po diskektomii trwa zazwyczaj od sześciu do ośmiu tygodni.
Regeneracja po laminektomii trwa dłużej. Te procedury są bardziej zaawansowane, a całkowite wyleczenie może potrwać do 12 tygodni. W niektórych przypadkach gojenie może trwać nawet do roku.
Czas powrotu do zdrowia po operacji kręgosłupa nie zależy tylko od rodzaju zabiegu. Stan ogólnofizyczny, poziom sprawności przed operacją i wiek również mają niebagatelne znaczenie. Czas regeneracji wydłuża się wraz z wiekiem, ponieważ rany w starszym organizmie goją się wolniej niż wtedy, gdy organizm jest w miarę młody.
Jeśli występowało usztywnienie kręgosłupa, czas wolny od pracy szacuje się na cztery do sześciu tygodni. Ma to miejsce w przypadku jeśli organizm jest w miarę młody i zdrowy, a praca pacjenta nie jest zbyt forsowna. Powrót do pracy osób starszych po bardziej rozległym zabiegu może zająć od czterech do sześciu miesięcy.
Po operacji kręgosłupa obowiązuje zasada: Nie leż, nie siedź, ruszaj się. Jest to oczywiście pewna przenośnia, jednak należy pamiętać, że umiarkowany ruch jest konieczny do pełnego powrotu do zdrowia, a pozycja siedząca w życiu codziennym najbardziej obciąża kręgosłup.
Bez względu na rodzaj operacji kręgosłupa należy bezwzględnie unikać dźwigania, zginania, podnoszenia i skręcania. Zginanie się w pasie, podnoszenie ponad 5 kilogramów czy skręcanie tułowia wywierają nadmierny nacisk na wrażliwy kręgosłup.
Unikanie zginania, podnoszenia i skręcania wymagają pełnej kontroli, spowolnienia i uważności, ponieważ są to ruchy często wykonywane podświadomie, które zwykle wykonujemy przez cały dzień. Zamiast schylać się od pasa, żeby dosięgnąć czegoś na podłodze należy przykucnąć.
Jeśli kucanie jest niemożliwe choćby z powodu ograniczonej elastyczności stawów lub bólu, należy używać urządzeń wspomagających typu wyciągarki czy długiego uchwytu, którego można używać do chwytania lekkich przedmiotów, takich jak telefon czy pilot TV. Wszystko po to, by utrzymywać kręgosłup w neutralnej pozycji. Można się także zaopatrzyć w parę solidnych butów wsuwanych i kapci, które doskonale sprawdzają się podczas rekonwalescencji. Dzięki nim unikamy niepotrzebnego schylania się, aby założyć skarpetki i buty.
- najpierw usiądź z boku łóżka,
- Potem opuść górną część ciała na jeden łokieć
- ostatecznie podnieś nogi na łóżko.
Jeśli ktoś jest bardzo słaby, może potrzebować pomocy w nogach. Kiedy już leżymy na boku na łóżku, używamy techniki obrotowej, aby przewrócić się na plecy, utrzymując ramiona i biodra w jednej linii. Doskonale sprawdza się jedwabista piżama, która ułatwia poruszanie się w łóżku.
- najpierw siadamy prostopadle do siedzenia pasażera z nogami na chodniku,
- obracamy całe ciało na raz, tak aby stopy były na podłodze i twarzą do przedniej szyby.
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez ludzi po operacji kręgosłupa jest spędzanie zbyt dużo czasu w pozycji leżącej. Im dłużej pozostajemy w łóżku lub na kanapie, tym słabsze i sztywniejsze staje się ciało.
Należy utrzymać ruch stawów, ponieważ sprawne stawy poprawiają samopoczucie. Również siła i wytrzymałość gwałtownie spadają po zaledwie kilku dniach bezczynności. Nie wolno do tego dopuścić.
Program rehabilitacji po operacji kręgosłupa obejmuje różne techniki terapii manualnej, masaż leczniczy, fizykoterapię, ćwiczenia czynne, ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia wzmacniające i uelastyczniające tzw. gorset mięśniowy, ćwiczenia korygujące ustawienie miednicy, stretching.
Wyświetlenia: 501