Kategoria: informacja medyczna
Rola wątroby. Położenie narządu. Do czego służy. Co jej szkodzi. Objawy niedyspozycji wątroby.
Wątroba jest największym organem wewnętrznym. Jej wielkość jest zbliżona do rozmiarów piłki nożnej. Waga wątroby wynosi około 1,5 kg. Jest umiejscowiona w górnej części jamy brzusznej, z prawej strony, tuż pod prawym żebrem. Od góry graniczy z przeponą, a od tyłu styka się z żołądkiem i jelitami.
Wątroba jest kluczowym elementem układu pokarmowego, odpowiedzialnym między innymi za oczyszczanie i filtrowanie krwi, czyli usuwanie toksyn z krwi, wytwarzanie żółci, pomaganie w trawieniu tłuszczu, magazynowanie glukozy i wytwarzanie białek potrzebnych do krzepnięcia krwi. W wątrobie zachodzą także procesy metabolizmu wielu substancji takich jak węglowodany, białka czy lipidy. Posiada również funkcje odpornościowe.
Wątroba ma do pewnego stopnia zdolność regeneracji komórek, ale zbyt często powtarzające się uszkodzenia w konsekwencji prowadzą do stanów zapalnych, blizn i marskości. Powoduje to kurczenie się i twardnienie wątroby, zakłócając jej prawidłowe funkcjonowanie. Szczególnie negatywny wpływ na wątrobę ma duże spożycie alkoholu lub toksyn w innej postaci, dieta bogata w tłuszcze oraz niektóre infekcje wirusowe. To są najczęstsze przyczyny, które mogą spowodować uszkodzenie wątroby.
- detoksykacyjna,
- metaboliczna,
- filtracyjna,
- magazynująca.
Podsumowując, każda z funkcji wątroby jest niezmiernie istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- Zmęczenie. Nie jest w pełni wyjaśnione, w jaki sposób uszkodzenie wątroby powoduje zmęczenie, ale jest to częsty objaw.
- Nudności. Mdłości się pojawiają wtedy, gdy toksyny przenikają i gromadzą się w krwiobiegu, spowodowanej zmniejszoną zdolnością wątroby do ich filtrowania.
- Blade stolce. Ciemne zabarwienie stolca powodują sole żółciowe, które wydziela zdrowa wątroba. Blade wskazują na problem z wątrobą lub inną częścią dróg żółciowych. Również czarne smoliste stolce są objawem dysfunkcji i mogą wystąpić w zaawansowanej chorobie wątroby. Są one spowodowane przepływem krwi przez przewód pokarmowy i wymaga to pilnej pomocy medycznej.
- Żółtaczka. Zażółcenie skóry lub oczu jest spowodowane zbyt dużym poziomem bilirubiny (pigmentu żółciowego) we krwi, w wyniku zakłóceń w jej przetworzeniu. Skóra może również swędzieć.
- Pajęcze znamiona. Wyglądają jak czerwona kropka z naczyniami krwionośnymi promieniującymi od środka przypominającymi odnóża pająka.
- Siniaki. Skłonności do siniaczenia biorą się z powodu zmniejszonej zdolności wątroby do wytwarzania czynników krzepnięcia.
- Rumień dłoni. Około jedna czwarta osób z marskością wątroby ma zaczerwienioną skórę dłoni.
- Ciemny mocz. Mocz ciemnopomarańczowy, bursztynowy, aż do brązowego może być oznaką choroby wątroby. Kolor jest spowodowany nadmiernym gromadzeniem się bilirubiny, ponieważ wątroba nie rozkłada jej normalnie.
- Obrzęk brzucha. Wodobrzusze występuje, ponieważ płyn zatrzymuje się w jamie brzusznej. Nogi i kostki mogą również puchnąć z powodu zatrzymywania płynów.
Wyświetlenia: 488