Kategoria: informacja medyczna
Co to jest rwa kulszowa i jakie są jej objawy? Gdzie boli rwa kulszowa? Rwa kulszowa leczenie domowe, leczenie przeciwzapalne. Przyczyny rwy kulszowej.
Rwa Kulszowa to zespół kilku objawów, które wynikają z ucisku podrażnienia lub uszkodzenia nerwu kulszowego, czyli największego nerwu w ludzkim organizmie. Warto wiedzieć, że nerw kulszowy tworzą włókna łączące się w jeden duży nerw. Schodzi on w dół do miednicy, pośladka oraz uda. Później rozdziela się wzdłuż nóg. Powoduje to, że objawy rwy kulszowej dotyczą nie tylko pleców, ale również nóg. Rwa kulszowa najczęściej występuje z jednej strony ciała. Zdarzają się także sytuacji, gdzie ból promieniuje do obu nóg.
Należy pamiętać, że rwa kulszowa objawy ma bardzo charakterystyczne. W większości przypadków ból pojawia się natychmiastowo oraz niespodziewanie. Nieraz wystarczy, zbyt szybkie wstanie z łóżka, aby doszło do nacisku nerwu kulszowego, który objawia się bardzo silnym bólem w okolicy krzyżowej kręgosłupa.
Ból spowodowany rwą kulszową może mieć różne nasilenie. Nieraz jest on łagodny a niekiedy paraliżujący. W niektórych sytuacjach nawet najmniejszy ruch sprawia, że ból staje się coraz silniejszy. Rwa kulszowa gdzie boli? Takie pytanie zadaje wiele osób. Ból przy rwie kulszowej opisywany jest jako ostry, piekący, przeszywający, a także rwący. Na początku jest on odczuwalny w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Następnie promieniuje do pośladka, uda stopy lub całej nogi.
Rwa kulszowa może trwać kilka dni, a nieraz tygodni. Niestety bywają przypadki, gdzie choroba zamienia się w postać przewlekłą i trwa przez wiele lat. Najczęściej występujące objawy rwy kulszowej to między innymi:
Bezpośrednią przyczyną występowania rwy kulszowej jest nacisk na nerw kulszowy. Jest on spowodowany schorzeniami w obrębie kręgosłupa. Przyczyny rwy kulszowej to również dyskopatia oraz zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych.
Rwa kulszowa przy dyskopatii pojawia się w wyniku ucisku na nerwy przez jądro miażdżyste, wysuwające się poza pierścień włóknisty krążków kręgosłupa. Do przyczyn rwy kulszowej zalicza się również zespół mięśnia gruszkowatego, ciążę, zbyt intensywne ćwiczenia obciążające kręgosłup, niedostateczną aktywność fizyczną, otyłość, a także wady postawy.
W przypadku choroby, jaką jest rwa kulszowa leczenie, należy rozpocząć od razu po postawieniu przez lekarza diagnozy. Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny tej dolegliwości. Aby stwierdzić rwę kulszową, wykonuje się badania obrazowe, do których należą badanie rentgenowskie, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.
Jeśli poważny ucisk na nerw zostanie wykluczony, w takiej sytuacji można zastosować leczenie zachowawcze. Bardzo ważne przy leczeniu rwy kulszowej jest korzystanie z rehabilitacji, która zapobiega pogłębieniu się przyczyny choroby. U osób, które dopadnie ostry atak rwy kulszowej, zalecany jest przynajmniej dwutygodniowy wypoczynek, a także przyjmowanie środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Warto wiedzieć, że różne leki na rwę kulszową należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W przypadku gdy ból stanie się bardzo intensywny, lekarz może przepisać dużo silniejsze leki przeciwbólowe, które zmniejszają napięcie nerwowe.
Niestety rwa kulszowa to dolegliwość, która jest bardzo skłonna do nawracania. Dlatego w dobieraniu leczenia bardzo ważnym elementem jest zastosowanie fizjoterapii. Jej celem jest zmniejszenie bólu, a także hamowanie postępu choroby. Ćwiczenia stosowane podczas przebiegu rwy kulszowej pozwalają przywrócić siłę mięśniową. Zabiegi dla osób, które chorują na rwę kulszową to między innymi leczenie zimnem, leczenie ciepłem, hydroterapia, przeciwbólowa elektrostymulacja nerwów TENS, jasnosfera, masaż, okłady borowinowe, a także biostymulacja laserowa.
Przy chorobie, jaką jest rwa kulszowa - leczenie domowe to dobry sposób, który pozwoli złagodzić silny ból. Warto wiedzieć, że przy silnym bólu leżenie nie przynosi ulgi. Najlepszą opcją będzie położyć się na plecach, unieść nogi w zgięciu biodrowym oraz zgiąć kolana.
Ulgę przy silnym bólu rwy kulszowej przynosi również ciepła kąpiel. Pozwoli to rozluźnić mięśnie. Nieraz ból mogą pomóc zredukować również zimne okłady. Domowe leczenie należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Bardzo ważne jest, aby do spania wybrać odpowiedni materac oraz przyjmować właściwą postawę ciała.
Wszystkie osoby, które przynajmniej raz doświadczyły silnego bólu, powinny wiedzieć, jak zapobiegać rwie kulszowej. Przede wszystkim należy dbać o kręgosłup. Warto prowadzić aktywny tryb życia. Osoby, które pracują fizycznie, powinny pamiętać, żeby ciężar podnosić przy zgiętych kolanach oraz wyprostowanych plecach. Bardzo ważne jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała. Warto też wykonywać różnie ćwiczenia aerobowe oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, oraz mięśnie przykręgosłupowe.
Wyświetlenia: 412