informacja.info.pl

Informacja bankowa

Informacja operatorzy

Informacja producenci

Informacja urzędy

Informacja usługi

Transport informacja

Informacja medyczna

Informacja handlowa

Informacja media

Informacja gastronomia

Informacja turystyczna

Pozostałe
Wyrostek robaczkowy

Wyrostek robaczkowy


Kategoria: informacja medyczna

Czym jest wyrostek robaczkowy. Gdzie się znajduje. Co oznacza ból. Rodzaje bólów. Zasady postępowania. Zagrożenie śmiercią.

Co to jest wyrostek robaczkowy.

Wyrostek robaczkowy, to mała rurka w kształcie palca, która odgałęzia się od pierwszej części jelita grubego. Jest małym woreczkiem tkanki jelitowej. Znajduje się pomiędzy jelitem cienkim (kątnicą), a jelitem grubym (okrężnicą).

 

Skąd pojawia się ból wyrostka robaczkowego?

Ból  wywołany zapaleniem wyrostka robaczkowego z reguły zaczyna się pośrodku brzucha. Może się pojawiać  i ustępować. Po kilku godzinach odczuwania ból przemieszcza się do prawego dolnego boku. Po tej stronie znajduje się wyrostek robaczkowy. Staje się on nagły i ostry, przy tym stały i dokuczliwy. Ból może potęgować uciskanie tego obszaru, kaszel  lub przemieszczanie się.

Te objawy dają nam powody do diagnozy, że mamy do czynienia z zapaleniem wyrostka. Ból ma tendencję do szybkiego rozwoju i nasilania się w ciągu 24 godzin. Wymaga natychmiastowego leczenia.

 

Czy zapalenie wyrostka robaczkowego może samo zniknąć?

Czasami stan zapalny wyrostka robaczkowego ustępuje samoistnie. Pomimo tego  już w XIX wieku lekarze zaczęli stosować zabiegi chirurgiczne w leczeniu zapalenie wyrostka robaczkowego.  Są notowane przypadki, stwierdzone u wielu osób, że zastosowanie dożylnych antybiotyków zadziałało tak samo jak chirurgia.

 

Co może wywołać zapalenie wyrostka robaczkowego?

Głównym powodem wywołującym zapalenie wyrostka robaczkowego są różnego typu infekcje w przewodzie pokarmowym, wirusy, bakterie lub pasożyty. Są też przypadki, że rurka łącząca jelito grube i wyrostek robaczkowy zostanie zablokowana przez stolec. Również powstałe guzy mogą powodować zapalenie wyrostka robaczkowego. Wyrostek w takich przypadkach staje się obolały i spuchnięty.

 

Jak długo może trwać zapalenie wyrostka robaczkowego, zanim pęknie?

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego, przed jego pęknięciem, mogą trwać od 36 do 72 godzin. Objawy zapalenia  rozwijają się w szybkim tempie. Do wczesnych objawów zaliczamy  ból w okolicy pępka, utratę apetytu, nudności i wymioty oraz niską gorączkę.

 

Co się stanie, jeśli wyrostek robaczkowy pęknie?

Jeśli wyrostek robaczkowy pęknie, następuje zapalenie otrzewnej.  Dzieje się to na wskutek  zainfekowania bakteriami wyściółki brzucha, czyli otrzewnej właśnie. Mogą się również uszkodzić inne narządy wewnętrzne.

 

Czy można oddać stolec przy zapaleniu wyrostka robaczkowego?

Czasami stolec może utknąć w wyrostku robaczkowym, gdyż ma on kształt tuby z jednym zamkniętym końcem. Ta budowa sprawia,  że może nie być możliwości wydalenia tego, co jest uwięzione w środku. Ciśnienie wzrasta, gdy wyrostek kontynuuje wytwarzanie swojej normalnej wydzieliny.

 

Czy istnieje zagrożenie życia, przy pęknięciu wyrostka robaczkowego?

Niestety tak. Bez operacyjnej pomocy lekarskiej lub chociażby zastosowania antybiotyków ponad 50% osób z zapaleniem wyrostka robaczkowego umiera. W przypadku pęknięcia wyrostka robaczkowego zagrożenie jest znacznie poważniejsze. Przed masowym dostępem do opieki lekarskiej, co miało miejsce wiele lat temu, pęknięcie było często śmiertelne.

 

Jakie są etapy zapalenia wyrostka robaczkowego?

Jest ich wiele. Etapy zapalenia wyrostka robaczkowego można podzielić na wczesne, ropne, zgorzelinowe, perforowane, ropowicę. Bywa też samoistnie ustępujące, nawracające oraz przewlekłe.

 

Czy spożywanie posiłków pogarsza stan chorobowy przy zapaleniu wyrostka robaczkowego?

Wyrostek robaczkowy jest częścią układu pokarmowego, więc objawy zapalenia wyrostka robaczkowego mogą powodować nudności żołądka. Faktem jest, że przy zapaleniu wyrostka robaczkowego występuje brak apetytu.  Nawet myśl o jedzeniu sprawia pogorszenie samopoczucia.  

 

Kto jest najbardziej narażony na zapalenie wyrostka robaczkowego?

Zapalenie najczęściej występuje u dzieci i młodych dorosłych. Granice wieku sięgają od 10 do 30 lat. Ze względu na płeć, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

 

Dlaczego zapalenie wyrostka robaczkowego może szybko doprowadzić do śmierci?

Głównym powodem jest ryzyko pęknięcia wyrostka robaczkowego. Zdarza się to , jeśli wyrostek nie zostanie szybko usunięty. Zapalenie otrzewnej spowodowane pęknięciem wyrostka, może być bardzo poważne, a nawet spowodować śmierć, jeśli nie zostanie od razu leczone.

 

Czy wyrostek robaczkowy może boleć miesiącami?

Przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego jest mniej powszechną postacią zapalenia wyrostka od ostrego zapalenia wyrostka.  Były opisywane przypadki,  przewlekłego przebiegu  zapalenia wyrostka robaczkowego z mniej dotkliwym, ciągłym bólem. Trwał on dłużej niż  1 lub 2 dni, nawet przez tygodnie, miesiące lub lata. Nie warto jednak ponosić ryzyka. Pierwsze objawy wymagają natychmiastowej konsultacji medycznej i leczenia.

 


Wyświetlenia: 964

    Top informacja medyczna

  1. Szpital Szaserów Informacja
  2. Gdzie jest najbliższa apteka
  3. Co się dzieje po Espumisanie
  4. Co się dzieje po Acodinie?
  5. Co powinno niepokoić po łyżeczkowaniu
  6. Informacja medyczna Kraków
  7. Gdzie po lek Warszawa
  8. Gdzie boli trzustka?
  9. Co się dzieje z ciałem po śmierci
  10. Ból serca
  11. Co jest po prawej stronie brzucha
  12. Co jeść po wyrwaniu zęba
  13. Gdzie jest żołądek?
  14. Wyrostek robaczkowy gdzie jest
  15. Co jest po lewej stronie brzucha



informacja.info.pl


Regulamin
Polityka prywatności
Kontakt

263
Danych w bazie


313648
Poinformowanych użytkowników


448569
Wyświetleń strony

2022 Copyright © informacja.info.pl