Kategoria: inne
Tradycyjne przetwarzanie. Co powstaje w wyniku recyklingu. Technologie zaawansowane. Brykiet. Sztuka użytkowa. Budownictwo.
Rozwłóknianie. W specjalnej maszynie zwanej rozwłókniaczem, papier zostaje wymieszany z gorącą wodą i rozdzielony na włókna celulozowe. Do przerabianej makulatury dodaje się często związki chemiczne, takich jak wodorotlenek sodu, krzemian sodowy, nadtlenek wodoru, mydła, kwasy tłuszczowe. Ich zadaniem jest wspomaganie procesu odbarwiania masy makulaturowej,
Materiał do recyklingu pozyskuje się ze skupu makulatury. Najczęściej z makulatury tworzona jest tektura. Wypełniacze tego surowca są wykonane w znacznym stopniu z materiałów pochodzących z recyklingu. Ponadto makulaturę wykorzystuje się także do tworzenia papieru toaletowego, ręczników papierowych, papieru gazetowego, do pisania, szarego papieru pakowego, kopert listowych, papieru gładkiego lub czerpanego.
Bardziej zaawansowane technologie pomagają zyskać brykiety opałowe, zapałki, kosmetyki i dziesiątki innych produktów.
Wystarczy kupić brykieciarkę ręczną (ekopraskę) do zgniatania papieru w kawałki brykietu. Nie wymaga ona żadnego specjalnego papieru. Doskonale sprawdzają się zużyte zeszyty, podręczniki czy gazety. Również papier z wydruków komputerowych. Przeciwwskazania to opakowania po jedzeniu Jak materiał opałowy do kominków, dają dużo ciepła.
Współcześni projektanci prześcigają się nawzajem w tworzeniu koszyków, regałów i szaf, a nawet foteli z wtórnie przetworzonego papieru.
Wykorzystano, że papier to surowiec niezwykle plastyczny, który doskonale nadaje się do formowania przedmiotów. Są tanie i wytrzymałe, a ich jedyną wadą jest niska odporność na wilgoć. Dlatego nie należy używać takich przedmiotów na zewnątrz budynków ani w pomieszczeniach o dużej wilgotności kuchnie czy łazienki, gdzie mogą szybko ulec zniszczeniu.
To technologia bardziej zaawansowana. Celulozowa izolacja termiczna” (CIT), czy wełna celulozowa lub ekofiber jest odporna na grzybice, niepalna, niealergizująca. Absorbuje wilgoć. Sprawdza się jako ochrona termiczna i akustyczna.
To możliwe dzięki włókno-cementowi. Papierową pulpę miesza się w odpowiednim stosunku z piaskiem, mułem oraz cementem. W wyniku tego otrzymuje się trwały oraz tani materiał budowlany. Po wyschnięciu cementowe włókno jest lekkie, wybitnie mocne, odporne na kruszenie i pękanie. Doskonale izoluje, zachowuje swój kształt, nawet gdy jest wilgotno. Co ciekawe materiał jest także ognioodporny.
Wyświetlenia: 526