Kategoria: inne
Uzyskaj informacje, gdzie jest burza? Radar burzowy online, informacje o burzy blitzortung. Sprawdź, gdzie teraz występuje burza.
Burza to zjawisko meteorologiczne, które objawia się wyładowaniami atmosferycznymi w postaci błyskawicy i grzmotu. W czasie burzy obserwujemy wiele innych niebezpiecznych zjawisk, wśród których możemy wyodrębnić ulewne deszcze, grad, silne porywy wiatru, a nawet trąby powietrzne.
Dzięki specjalistycznym mapom można na żywo śledzić, gdzie jest burza w Polsce i Europie.
Te mapy i radary pokazują przemieszczanie burz nad konkretnym terenem. Oznaczenia kolorystyczne pomagają w lokalizacji wyładowań atmosferycznych, określając także czas i ich wystąpienia. Na przykład kolor czerwony to minione 15 minut. Inne kolory pokazują późniejsze okresy nawet do kilku godzin wstecz Umożliwia to określenie kierunku, w jakim przemieszcza się front burzowy.
Mapy burzowe, radary burzowe występują także w postaci aplikacji na Androida i iOS. Warto ściągnąć sobie takie narzędzie, by mieć wiedzę, kiedy spadnie obfity deszcz, powieje silny wiatr czy gdzie uderzy piorun.
Radar burz, mapy burzowe, takie jak blitzortung, to doskonałe narzędzia, które pozwalają śledzić wyładowania atmosferyczne w czasie rzeczywistym.
Zaletą takiego serwisu są niewielkie opóźnienie, z jakim mapy są uaktualniane o wszystkie wyładowania – zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Charakterystyczny dźwięk - kliknięcie oznacza, że w serwisie odnotowano kolejne wyładowanie.
Nie zawsze mamy dostęp do Internetu. Co wtedy? Jest oczywiście sposób by dokładnie określić, gdzie jest burza.
Czym bowiem jest piorun i grzmot? Piorun ma postać fizycznego światła, którego prędkość rozchodzenia wynosi niemal 300 000 kilometrów na sekundę. Grzmot to przecież dźwięk, a z kolei jego prędkość wynosi 340 metrów na sekundę. Tym samym jest prawie 900 000 razy wolniejszy od pioruna.
Znając te wartości, możemy łatwo policzyć, gdzie jest burza i jaka odległość dzieli nas od niej?
Jak zacząć? Należy policzyć sekundy, które upłyną pomiędzy zaobserwowaniem błysku pioruna a usłyszanym odgłosem grzmotu. 3 sekundy oznaczają, że odległość burzy od nas wynosi około 1 kilometra.
10 sekund różnicy jest równoznaczne 3,5 kilometrowej odległości.
Jeżeli usłyszymy grzmot po jednej sekundzie od błysku, to znaczy, że właśnie znajdujemy się w zasięgu burzy.
Ostrzeżenie: nie należy chronić się przed burzą pod drzewami lub metalowymi konstrukcjami.
Warto wiedzieć, gdzie jest burza. Burze bywają bardzo gwałtowne i przybierają często formę nawałnic. Ich skutkiem może być zniszczenie lub uszkodzenie pól i upraw, budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz innych stałych budowli takich jak drogi czy nawet mosty.
Wyświetlenia: 749