informacja.info.pl

Informacja bankowa

Informacja operatorzy

Informacja producenci

Informacja urzędy

Informacja usługi

Transport informacja

Informacja medyczna

Informacja handlowa

Informacja media

Informacja gastronomia

Informacja turystyczna

Pozostałe
Jak reagować w przypadku awarii prądu.

Jak reagować w przypadku awarii prądu.


Kategoria: inne

Rodzaje wyłączeń. Przyczyny braku zasilania. Postępowanie podczas awarii. Bezpieczniki. Bezpieczeństwo.

Awarie prądu — przyczyny braku zasilania

Ciągłość dostaw energii elektrycznej  jest podstawowym obowiązkiem firm zajmujących się dystrybucją prądu. Brak przerw w dostawach musi być zagwarantowana pomimo przewidywalnych np. konserwacja, jak i nieprzewidywalnych wypadków losowych.

Rodzaje wyłączeń

Możemy wyróżnić kilka rodzajów przerw w dostawie energii, ze względu na ich czas ich trwania:

•  chwilowe, sekundowe,

•  nieznaczne, trwające do 3 minut,

•  długie, nieprzekraczające 12 godzin,

•  dokuczliwe, trwające do 24 godzin,

•  ekstremalne, które trwają ponad 24 godziny.

Odbiorcy prądu powinni znać datę i czas planowanych przerw w dostawach energii wraz z terminem jego włączenia. Nawet wtedy, gdyby to miały być przerwy chwilowe.

Gdzie sprawdzić awarię prądu?

Mapa wyłączeń

Obowiązek poinformowania spoczywa na dostawcy. Rodzaj ogłoszenia jest dowolny, aczkolwiek musi być w formie czytelnej i dostępnej dla zainteresowanych odbiorców. Możliwości jest sporo: maile, sms-y, tablice ogłoszeń, strony internetowe.

Informacje o  planowanych przerwach w dostawie powinny być zamieszczane na firmowych stronach internetowych dostawców energii i tam należy ich szukać. Znajduje się tam taże mapa wyłączeń, z którą należy się zapoznać.  Przyjęta jest też praktyka zamieszczania  komunikatów o planowanych włączeniach prądu w lokalnych mediach.

 

Postępowanie w czasie awarii

1. Kiedy nastąpią zakłócenia w dostawie prądu, zachowujemy spokój. Przede wszystkim warto sprawdzić zasięg potencjalnej awarii. Czy dotyczy ona  tylko naszego lokum, czy np. całej klatki schodowej, bloku, a może nawet ulicy.

2. Jeżeli nie dotarła do nas wcześniej informacja o planowanych wyłączeniach, warto skonsultować ten fakt z sąsiadami lub zadzwonić na infolinię.

3. Jeżeli sami nie mamy uprawnień energetycznych, ani nie ma w pobliżu nas żadnej osoby z takimi uprawnieniami, nie podejmujemy żadnych działań naprawczych na własną rękę. Jedyną dopuszczalną formą ingerencji jest sprawdzenie bezpieczników, które chronią naszą instalację.

4. Jeśli nie potrafimy zlokalizować przyczyny braku prądu, zawiadamiamy Pogotowie Energetyczne. Połączenie jest bezpłatne i działa przez całą dobę, także w dni świąteczne.

Pogotowie Energetyczne – numer 991. 

 

Sprawdzanie bezpieczników

Przepalone bezpieczniki, określane popularnym „wywaleniem korków”, to najczęstsza przyczyna przerw w dostawie prądu. Sprawdzenie ich stanu, to pierwszy krok. Najczęstszą przyczyną ich przepalenia lub tzw. „wybicia” jest zbyt duże przeciążenie sieci, w tym licznika. Powodem jest zbyt wiele włączonych w jednym czasie urządzeń elektrycznych, np. pralka, żelazko, kuchenka elektryczna i opiekacz. Wyłączmy któreś z tych urządzeń, wciśnijmy bezpiecznik i po kłopocie.  Jeżeli mamy zainstalowane korki automatyczne, nie będziemy mieć z tym żadnego problemu, biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo porażenia prądem.

W przypadku gdy sieć przesyłowa prądu została uszkodzona, bezwzględnie zaleca się kontakt  z elektrykiem. Nie wolno naprawiać sieci elektrycznych na własną rękę, bo ryzyko  porażenia prądem jest bardzo duże.

Jeśli nasze bezpieczniki są sprawne, sprawdzamy sytuację u sąsiadów. Ma to na celu zlokalizowanie miejsca awarii, czy jest ona u nas, czy też poza naszym lokum. Jeśli problem dotyczy większej ilości mieszkań czy domów,  jak najprędzej powiadamiamy odpowiednie służby  energetyczne.

 

Pogotowie Energetyczne wzywamy w przypadku:

- uszkodzenia  sieci będącej własnością Operatora Systemu Dystrybucyjnego,

-  gdy uszkodzona jest  sieć poza instalacją wewnętrzną odbiorcy,

-  uszkodzenia linii energetycznej,

- uszkodzeń zamknięć do obiektów,

- gdy zauważymy, że licznik działa wadliwie,

- gdy ma miejsce zagrożenia życia spowodowane brakiem prądu,

- gdy uległa uszkodzeniu plomba na liczniku.

 

Czy wezwanie pogotowia energetycznego jest płatne?

Pamiętajmy,  że elektrycy pogotowia energetycznego dokonują napraw tylko i wyłącznie urządzeń poza granicą własności odbiorcy.  

Naprawa jest BEZPŁATNA jeżeli  awaria ma miejsce poza granicami własności odbiorcy.

Naprawa jest PŁATNA jeżeli awaria dotyczy wewnętrznej instalacji, na klatce schodowej, czy w lokalu mieszkalnym.

 

Inne powody braku prądu

Sprawdźmy, na rachunku bankowym lub profilu internetowym dystrybutora,  czy mamy uregulowany bieżący rachunek za zużycie energii elektrycznej.  W przypadku braku zapłaty grozi nam odcięcie dostaw prądu. To bardzo częsta przyczyna przerw w dostawie energii.

Należy wtedy jak najszybciej opłacić rachunek, a skan potwierdzenia zapłaty przesłać przez formularz kontaktowy dostępny w  Elektronicznym Biurze Obsługi Klienta.

 

Kłopoty z opłacaniem rachunków

Jeżeli mamy kłopot z regularnym opłacaniem rachunków, poprośmy o założenie licznika „na doładowania”. Sami sobie wtedy będziemy regulować ilość pobranej energii i będziemy mieć bieżącą kontrolą nad kosztami wykorzystywanej energii. Gdy mamy taki licznik i zabraknie nam energii, wystarczy wcisnąć dowolny klawisz na liczniku, wtedy prąd kredytowo popłynie do naszego mieszkania w ilości dającej nam czas na spokojny wykup większej jego ilości. 

 


Wyświetlenia: 769

    Top inne

  1. informacja telefoniczna numer telefonu
  2. z kim z czym
  3. Informacja o śmierci i pogrzebie
  4. Gdzie mieszka Friz?
  5. informacja BIOZ
  6. Gdzie stoją tirówki
  7. Co to jest informacja
  8. Po co kobiecie czoło
  9. Skim, zkim czy z kim
  10. Z kim Polska ma sojusz
  11. Jak odblokować iPhone?
  12. Co najbardziej zaboli faceta po rozstaniu
  13. Jak sadzić tulipany
  14. Informacja o przechowywaniu dokumentacji pracowniczej
  15. Jak napisać opowiadanie?



informacja.info.pl


Regulamin
Polityka prywatności
Kontakt

263
Danych w bazie


310664
Poinformowanych użytkowników


443442
Wyświetleń strony

2022 Copyright © informacja.info.pl