Kategoria: inne
PPK informacja dla pracowników wzór. Dowiedz się potrzebnych informacji o PPK. PPK informacja dla pracowników na stronie informacji.
PPK (Pracowniczy Plan Kapitałowy) – program solidarności i odpowiedzialności społecznej pracodawców, pracowników i państwa. PPK powstał z myślą o pracownikach, aby mogli gromadzić i pomnażać swoje prywatne oszczędności na przyszłość – niezależnie od systemu emerytalnego. Każdy podmiot zatrudniający zobowiązany będzie do wyboru instytucji finansowej, z którą zawrze umowę o prowadzenie PPK dla swoich pracowników. W ramach programu zarówno pracownik, jak i pracodawca będą mieć obowiązek dokonywania z własnych środków wpłat podstawowych oraz możliwość dokonywania wpłat dodatkowych. Pracownik będzie mógł jednak zrezygnować z uczestnictwa w PPK.
Informacja PPK dla pracowników jest dokumentem potwierdzających chęć zatrudnionego do wzięcia udziału w programie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Należy pamiętać, że informacja PPK musi zostać udostępniona pracownikowi do wglądu. Jest to warunek konieczny do przystąpienia do programu.
Celem PPK jest:
Czym jest informacja PPK dla pracowników? Program ma na celu zgromadzenie środków na przyszłą emeryturę swoich pracowników poprzez regularne wpłaty. Płatności zarówno pracodawcy, jak i pracownika są przekazywane od pracodawcy do instytucji finansowej, a następnie na konto osobiste pracownika. Podstawowa wysokość składki zapewniana przez pracodawcę wynosi 1,5% wynagrodzenia brutto danego pracownika.
Pracodawcy mają również możliwość wniesienia dodatkowych składek, do 2,5% wynagrodzenia. Co ważne, składki pracodawcy nie obniżają wynagrodzenia pracownika. Podstawowe składki pracownicze wynoszą 2% wynagrodzenia brutto. Zatrudnieni mają również możliwość podwyższenia składek o dopłatę, która nie może przekroczyć kolejnych 2% wynagrodzenia. Darowizna pracownika obniży jego miesięczną pensję, ale pozostanie jego własnością – jako inwestycja na przyszłość. Warto zauważyć, że osoby otrzymujące pensję minimalną, której wysokość nie przekracza 1,2-krotności płacy minimalnej wynikającej z ustawy, otrzymają obniżkę wynagrodzenia zasadniczego, a nawet 0,5% wynagrodzenia. Co ważne, obniżenie składek podstawowych nie zmniejszy składek od pracodawców i dotacji od państwa – pracownik otrzyma od tych podmiotów tyle samo przez swoje konto PPK, co przez 2% składkę.
Oszczędności wpłacane przez pracowników i pracodawców są uzupełniane przez regularne dotacje państwowe. Każdego roku każdy uczestnik otrzyma na konto osobiste dodatkowo 240 zł. Zaplanuj też jednorazową wpłatę powitalną w wysokości 250 zł na początku oszczędzania. Aby maksymalnie ułatwić korzystanie z możliwości, jakie daje PPK, przygotowano zestaw narzędzi dla pracowników i pracodawców. Dzięki stronie internetowej każdy uczestnik może szybko podejrzeć stan środków na własnym koncie, a pracodawca sprawnie obsłużyć projekty swojej firmy. Z kolei dzięki kalkulatorom zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mogą sprawdzić wysokość składek i szacunkowe wyniki, np. po 5 latach oszczędzania.
Zgodnie z art. 23. Ust 2, uczestnik PPK może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej. Informacja PPK zawiera dane dotyczące podmiotu zatrudniającego i uczestnika programu oraz oświadczenie o posiadaniu przez niego wiedzy i konsekwencjach jej złożenia. Możliwe są dwie opcje rezygnacji:
W pierwszym przypadku pracownik nie staje się uczestnikiem PPK, jego nazwisko nie figuruje na liście będącej załącznikiem do umowy o prowadzenie. W drugim przypadku, jeśli deklaracja rezygnacji zostanie złożona już po zawarciu umowy o prowadzenie, pracownik nie przestaje być uczestnikiem PPK, ale na jego konto nie trafiają już żadne wpłaty. Od miesiąca, w którym złożył rezygnację, przestaje się dokonywać za niego wpłat do PPK. Deklaracja musi być złożona na piśmie i zawierać własnoręczny podpisz pracownika.
Wyświetlenia: 636