Kategoria: inne
Czym jest zdrada. Powody zdrady. Statystyka. Sygnały zdrady.
Zdrada była, jest i niestety, pewnie zawsze będzie nieodłącznym elementem pożycia małżeńskiego. Czy można się uchronić przed zdradą? W większości przypadków pewnie tak, ponieważ każdy skutek ma swoją przyczynę. Logika mówi, że jeżeli wyeliminujemy powód, obędzie się bez dalszych konsekwencji.
Badania dowodzą, że powody, dla których mężczyźni i kobiety dopuszczają się zdrady, powoli się zacierają. Dawniej były bardziej znaczące. Kiedyś u mężczyzn głównym powodem było zróżnicowanie seksualne, a u kobiety powodów do zdrady należało szukać w ogólnym niezadowoleniu ze związku. Obecnie większość powodów i czas, w jakim następuje oszustwo przez mężczyzn i kobiety, jest praktycznie taka sama.
1. Seks
Kobiety przestały ukrywać, że doceniają i pragną satysfakcjonującego seksu. Kiedyś były bardziej skryte, a często posuwały się nawet do udawania orgazmu, może z miłości, a może ot tak dla świętego spokoju.
Obecnie kobieta, spotykając osobę (obojętnie jakiej płci), która wywołuje u niej podnietę, jest bardziej skora do zdrady.
2. Niezadowolenie z obecnego związku.
Inny powód potwierdzony badaniami wydaje się dość absurdalny. Wykazano, że pomimo tego, iż kobieta jest zakochana w swoim mężu, zdradzi, o ile emocje w związku się ochładzają. To oziębienie bowiem sprawia, że zaczyna się czuć nieszczęśliwa i choć kocha, ta miłość może jej nie powstrzymać. Powody ochłodzenia relacji są różne. Ważne i prozaiczne. Mogą to być problemy finansowe, rodzinne, krótkie, lecz częste kłótnie czy pogniewania, skutkujące „dniami ciszy”. Kobieta taką sytuację odbiera dwojako, jako nudę lub przeżywa napięcie emocjonalne. Towarzyszące zdradzie podekscytowanie, może okazać się wystarczającym powodem.
3. Chwilowy błąd
Ten powód należy zaliczyć do kategorii sytuacyjnych. Kobiety są impulsywne. Czasem wystarczy chwila zauroczenia. Bywa, że w trakcie tej chwili jasność myślenia też była ograniczona np. przez spożyty alkohol. Takiej zdradzie często towarzyszą wyrzuty sumienia.
Takie chwilowe uniesienie, niekoniecznie musi mieć swoje konsekwencje dla dalszego związku, oczywiście o ile nie zostanie ujawnione.
4. Poczuć się wyjątkowo
Kobiety chcą się czuć wyjątkowo. Chcą być uwielbiane i odbierane jako seksowne. Dla osób, które sprawią, że tak się poczują, zaczynają odczuwać więź emocjonalną. Ten powód może zdecydowanie stać się przyczyną zdrady.
5. Niska samoocena
Niska samoocena może wywołać potrzebę zewnętrznej akceptacji. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, małżonka nie otrzymuje jasnych sygnałów w tym obszarze od swojego partnera. Wielu badaczy uważa, że brak miłości to częsta przyczyna, która skłania do oszukiwania. Kiedy nie potrafią wziąć odpowiedzialności za siebie, kiedy nie potrafią pielęgnować swoich uczuć, wtedy zwracają się ku osobie, która poświęca im więcej uwagi.
6. Ucieczka
Nieumiejętność radzenia sobie z problemami codziennego życia, prowadzi często do poszukiwania otępienia w alkoholu bądź narkotykach. Podobnie ucieczka od problemów emocjonalnych prowadzi do oszukiwania i zdrady.
7. Potrzeba zmiany lub rozstania
Ten typ zdrady jest podyktowany premedytacją. Ponieważ chcą zakończyć związek, a nie potrafią tego przeprowadzić choćby poprzez rozmowę, zdradzają, dając powód do rozstania. O dziwo, wydaje im się to łatwiejszym rozwiązaniem.
Badania sprzed kilku lat pokazują, że to mężczyźni częściej zdradzają w wieloletnich związkach. Proporcje mają się tak jak 20% mężczyzn do 13% kobiet.
Ciekawostką może być fakt, że kobiety w przedziale wieku od 18 do 29 lat zdradzały nieco więcej od mężczyzn. Chociaż z biegiem lat proporcje się odwracają.
- Ukrywanie komunikacji. Podejrzane zachowania przy telefonie lub komputerze.
- Nagła zmiana wyglądu. Bardziej dbają o swój wygląd – nowe ładne ubrania, więcej ćwiczeń, solaria, spa.
- Zmiany w życiu seksualnym. Z reguły jest go mniej, aczkolwiek, by ukryć zdradę często jest go więcej lub jest inny.
- Częste przebywanie przez dłuższy czas poza domem i to bez wcześniejszego mówienia. Praca do późna, nowe, absorbujące czas koleżanki czy zainteresowania.
- Brak kontaktu, gdy przebywają poza domem.
- Niezręczne zachowania wspólnych znajomych. Czasem coś wiedzą, ale nie chcą się wtrącać.
- Niespodziewane, nieplanowane wydatki. Znikające kwoty na rachunku bankowym.
Wyświetlenia: 467